Παρασκευή, 21 Απριλίου 2017

Τα αποτελέσματα στο NBA

Συνεχίστηκαν τα ξημερώματα τα πλέι οφ στο NBA, εκεί όπου οι Καβαλίερς με επική ανατροπή από το -25 επικράτησαν με 114-119 μέσα στην Ιντιάνα, οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο συνέτριψαν τους Τορόντο Ράπτορς και Γκρίζλις μείωσαν σε 2-1 τη σειρά απέναντι στους Σπερς. Αναλυτικά:
Indiana Pacers-Cleveland Cavaliers 114-119
Οι πρωταθλητές, Κλίβελαντ Καβαλίερς, βρέθηκαν στο ημίχρονο να χάνουν με 25 πόντους (74-49) και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 114-119 κάτι που αποτελεί ρεκόρ μέσα στην Ιντιανάπολις! Η ανατροπή των 25 πόντων του ημιχρόνου είναι η μεγαλύτερη που συνέβη στην ιστορία των Playoffs του ΝΒΑ και οι πρωταθλητές το κατάφεραν με τα όργια του ΛεΜπρόν Τζέιμς.
Ο Βασιλιάς έκανε triple-double με 41 πόντους (8/15δ., 6/12τρ., 7/14β.), 13 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα και 3 λάθη σε 45 λεπτά. Για τους Πέισερς ο Πολ Τζορτζ ήταν ξανά ο κορυφαίος έχοντας 36 πόντους (5/13δ., 5/15τρ., 11/11β.) με 15 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος.

Milwakee Bucks-Toronto Raptors 104-77
Με μία καταπληκτική εμφάνιση οι Μπακς συνέτριψαν τους Τορόντο Ράπτορς στο Μιλγουόκι με 104-77 και έκαναν το 2-1 στη σειρά. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εξαιρετικός, αλλά δεν χρειάστηκε να είναι με... τέρμα τα γκάζια ως το φινάλε καθώς η νίκη είχε κλειδώσει από νωρίς. Ο Γιάνναρος, λοιπόν, τελείωσε το ματς με 19 πόντους (5/8δ., 2/2τρ., 3/8β.), 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 3 λάθη σε 33 λεπτά. Πρώτος σκόρερ για τα «ελάφια» ήταν ο Μίντλετον με 20 πόντους.
Από την άλλη οι Ράπτορς, όπως και στο πρώτο ματς, είχαν σε τραγική μέρα, με τον Λάουρι να τελειώνει το ματς με 13 πόντους.

Memphis Grizzles-San Antonio Spurs 105-94
Οι Γκρίζλις εκμεταλλεύτηκαν σε μεγάλο βαθμό τον παράγοντα έδρας και μείωσαν σε 2-1 τη σειρά επί των Σπερς, νικώντας τους με 105-94. Ο Κόνλι ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του αλλά και του αγώνα με 24 πόντους, ενώ μοίρασε και 8 ασίστ. Γκασόλ και Ράντολφ πέτυχαν από 21 πόντους έκαστος και έκαναν πάρτι κάτω από τα δύο καλάθια.
Οι Σπερς είχαν σε μέτρια βραδιά τους Λέοναρντ και Όντριτζ που σημείωσαν από 18 και 16 πόντους αντίστοιχα.