Τρίτη, 31 Μαΐου 2016

Στα τελικά του NBA οι Γουόριορς

“Δεν έχει κριθεί τίποτα επειδή παίζουμε τον 7ο αγώνα της σειράς στην έδρα μας. Πρέπει να παίξουμε καλά για να κερδίσουμε”. Τάδε έφη Stephen Curry πριν τον 7ο Δυτικό Τελικό με τους Thunder. Ο ηγέτης των Warriors ήξερε τί έλεγε. Η Oklahoma City δεν θα χάριζε τίποτα στο Golden State. Και, πράγματι, δεν το έκανε. Απλώς οι Πρωταθλητές ήταν ανώτεροι και, κυρίως, είχαν τον...
...Stephen Curry στις τάξεις τους! Ο δις MVP του ΝΒΑ πήρε από το χέρι την ομάδα του και με 36 πόντους (24 εκ των οποίων στο δεύτερο ημίχρονο) με 7/12 τρίποντα (το ένα πιο τρελό από το άλλο) οδήγησε τους Warriors στη νίκη με 96-88 και στην πρόκριση στους Τελικούς του ΝΒΑ! Μία πρόκριση που ήρθε με πολύ κόπο και ιδρώτα, αφού οι Πρωταθλητές χρειάστηκε να επιστρέψουν από το 3-1 στην σειρά, να κερδίσουν τον κρίσιμο 6ο αγώνα στην Oklahoma City και τελικά να... ματώσουν στον 7ο αγώνα πριν πανηγυρίσουν! Ήταν μία συγκλονιστική σειρά, στο τέλος της οποίας προκρίθηκε η καλύτερη ομάδα.
Οι Thunder έχουν κάθε λόγο να πιστεύουν ότι έχασαν μία μεγάλη ευκαιρία. Μία ευκαιρία όμως η οποία, κακά τα ψέματα, δεν χάθηκε σε αυτό το παιχνίδι, αλλά δύο ημέρες νωριτερα, όταν απέτυχαν να κερδίσουν εντός έδρα τους Warriors. Μία ευκαιρία που χάθηκε όχι μόνο επειδή οι Warriors άρχισαν ξαφνικά να βάζουν τα σουτ, αλλά και επειδή η Oklahoma City έδειξε να ξεχνάει στους τρεις τελευταίους αγώνες της σειράς (με αποκορύφωμα το δεύτερο ημιχρονο του Game 7) πώς έφτασε τόσο μακριά, βγάζοντας τις... ασθένειες του παρελθόντος, με τους Kevin Durant (27 πόντοι) και Russell Westbrook (19 πόντοι με 7/21 σουτ, 7 ριμπάουντ, 13 ασίστ) να προσπαθούν να τα κάνουν όλα μόνοι τους, ξεχνώντας τους συμπάικτες τους.
Όλοι βοήθησαν στο Golden State. ΟΛΟΙ όμως
Την ίδια στιγμή όμως που οι Thunder έμοιαζαν εγκλωβισμένοι στον (παλιό) τρόπο παιχνιδιού τους, οι Warriors πήραν βοήθεια από όλους. Γιατί μπορεί όλα τα φώτα να πάνε στον Curry, αλλά ο σταρ της ομάδας δεν ήταν μόνος του. Τουναντίον, πήρε πολλές βοήθειες. Και, όχι, δεν ήταν μόνο οι Klay Thompson (21 πόντοι), Draymond Green (11 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ) που βοήθησαν. Ήταν και ο Andre Iguodala (7 πόντοι, 4 ριμπάουντ) που ξεκίνησε βασικός και περιόρισε τον Durant. Ήταν ο Festus Ezeli (2 πόντοι, 4 ριμπάουντ), η είσοδος του οποίου στο παρκέ στην τρίτη περίοδο τις ισορροπίες, αφού θωράκισε την άμυνα των Πρωταθλητών που... έμπαζε. Ήταν ο Shaun Livingston (5 πόντοι, 6 ριμπάουντ) που σημείωσε κρίσιμα καλάθια όσο έπαιρνε ανάσες ο Thompson. Ήταν ακόμα και οι Leandro Barbosa και Anderson Varejao, που έδωσαν πολύτιμες λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ στην τρίτη περίοδο, όταν το Golden State ξέφυγε στο σκορ παρά το φόρτωμα με 4 φάουλ του Green. Κοινώς, ήταν... ομαδική προσπάθεια.
Όσο για το τί γινόταν στην άλλη πλευρά του παρκέ; Οι Thunder στην αρχή φάνηκε να εμπιστεύονται τους ρολίστες τους, βλέποντας τους Serge Ibaka (16 πόντοι), Steven Adams (9 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Enes Kanter (8 πόντοι, όλοι στην δεύτερη περίοδο) να δίνουν βοήθειες. Όσο περνούσε η ώρα, όμως, τόσο περισσότερες πρωτοβολίες έπαιρναν οι Durant/Westbrook, κάνοντας προβλέψιμη την ομάδα, την ίδια στιγμή που ο τεχνικός της Oklahoma City, Billy Donovan έδειχνε να χάνει την προσωπική του μονομαχία με τον αντίστοιχο των Warriors, Steve Kerr. Γιατί; Κυρίως γιατί σε αντίθεση με το αντίπαλο δέος του δεν εμπιστεύτηκε τους ρολίστες του, αποφασίζοντας να.. ζήσει και να πεθάνει με τους Durant/Westbrook. Και τελικά το πλήρωσε.
Ματσάρα!
Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσουν καλάθια, μέχρι οι Thunder να καταφέρουν με ένα μικρό σερί να ξεφύγουν με 22-15 και να κλείσουν τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 24-19. Η είσοδος του Kanter μάλιστα στο παρκέ στην δεύτερη περιοδο έδωσε ώθηση στην Oklahoma City, η οποία χάρη σε 8 μαζεμένους πόντους του Τούρκου σέντερ εκτόξευσε την διαφορά στους 13 πόντους (35-22). Τότε ήρθε το... ξύπνημα του Thompson, ο οποίος ξεκίνησε με 0/7 σουτ, ωστόσο με δύο σερί τρίποντα κατάφερε να μειώσει σε 35-28. Ένα μίνι ξέσπασμα του Westbrook όμως θα βοηθούσε τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν εκ νέου με 45-33, για να έρθει στην συνέχεια πάλι ο Thompson με άλλα δύο τρίποντα για να μειώσει σε 48-42 στο φινάλε της δεύτερης περιόδου.
Στην τρίτη περίοδο έγινε του... Curry! Ο MVP της σεζόν πήγε φωτιά, σημειώνοντας συνεχόμενα τρίποντα, βάζοντας μπροστά το Golden State με 57-54. Μπορεί όμως να φαινόταν ο Curry, αλλά παίκτης-κλειδί στο προσπέρασμα των Warriors ήταν ο Festus Ezeli, η είσοδος του οποίου στο παρκέ θωράκισε την ρακέτα των “Πολεμιστών”. Με τον θηριώδη σέντερ λοιπόν να κλείνει την άμυνα και τον Curry να οδηγεί το Golden State στην επίθεση, οι γηπεδούχοι άρχισαν να χτίζουν μία διαφορά, καταφέρνοντας μάλιστα χάρη σε ένα σερί 12-0 να ξεφύγουν με 71-58, πριν μειώσει ο Durant σε 71-60 στο φινάλε της τρίτης περιόδου, το επιμέρους σκορ της οποίας ήταν 29-12 για τους Warriors. Η τέταρτη περίοδος ξεκινησε με τους Thunder να κάνουν την αντεπίθεσή τους και να μειώνουν σε 73-79 και 82-77. Οι Warriors απάτηντησαν με δύο τρίποντα για το 88-77, ενώ στην επόμενη φάση ξέφυγαν με 90-79. Τότε όμως ήταν που ξύπνησε ο Durant, ο οποίος σημείωσε 7 σερί πόντους για να μειώσει σε 90-86. Κάπου εκεί, ωστόσο, ανέλαβε δράση ο Curry, ο οποίος αρχικά κέρδισε φάουλ σε προσπάθειά του για τρίποντο από τον Ibaka και με 3/3 βολές έκανε το σκορ 93-86, για να ακολουθήσουν δύο άστοχα σουτ του Durant και ένα χαμένο τρίποντο του Harrison Barnes ενδιάμεσα, πριν έρθει ο MVP της σεζόν στην συνέχεια με τρίποντο να σφραγίσει τη νίκη-πρόκριση των Πρωταθλητών.

πηγή: sport24.gr