Κυριακή, 27 Σεπτεμβρίου 2015

Λεβαδειακός-Αστέρας Τρίπολης 2-1

Ο Μάντζιος πήρε τ’ όπλο του! Ο αρχηγός του Λεβαδειακού οδήγησε τους Βοιωτούς στην πρώτη εντός έδρας νίκη τους με το 2-1 επί του Αστέρα Τρίπολης, κάνοντας σπουδαίο παιχνίδι! Αρκετά νευρικό ήταν το ματς στα πρώτα 20’, με...
...τους παίκτες των δύο νομάδων να επιδίδονται σε σκληρά μαρκαρίσματα, όπως αυτό του Σανκαρέ στον Ναβάρο στο 17’ που είχε ως συνέπεια την κίτρινη κάρτα στον Αφρικανό του Αστέρα. Στο 23’ ο Δημούτσος σούταρε μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Ο μέσος του Αστέρα, ωστόσο, τραυματίστηκε και στο επόμενο λεπτό αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο, δίνοντας τη θέση του στον Κουρμπέλη. Στο 26’ ο Σκούρτης απέφυγε τρεις αντιπάλους του, όμως το σουτ του ήταν κάκιστο, ενώ στο 41’ από έξοχη πάσα του Μάντζιου, ο Ναβάρο δεν έκανε καλό σουτ και χάθηκε η ευκαιρία. Δεν συνέβη το ίδιο, όμως, στις καθυστερήσεις του α’ μέρους. Ο Μάντζιος επιχείρησε σέντρα-σουτ, ο Θεοδωρόπουλος έκανε λανθασμένη εκτίμηση της πορείας της μπάλας και στην προσπάθειά του να την απομακρύνει, την έστειλε πιο βαθιά στην εστία του, για το 1-0. Με γκολ από τα… αποδυτήρια ξεκίνησε και το β’ ημίχρονο, καθώς στο 49’ ο Στάθης γύρισε τη μπάλα για τον Μάντζιο κι αυτός από το ύψος της περιοχής σούταρε με τη μία, κάνοντας το 2-0 για τους Βοιωτούς. Ο Μιλιάζες στο 53’ λίγο έλειψε να ξαναέβαζε τον Αστέρα Τρίπολης στο ματς, καθώς στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα έκανε… στραβοκλωτσιά, υποχρεώνοντας τον Τσιντώτα να κάνει σπουδαία επέμβαση. Στο 58’ ο Ναβάρο ανατράπηκε στην περιοχή από τον τερματοφύλακα του Αστέρα, όμως ο διαιτητής λανθασμένα δεν καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Λεβαδειακού. Στο τελευταίο ημίωρο ο Αστέρας έπαιξε με τρεις στην άμυνα, προκειμένου να πιέσει τους γηπεδούχους, οι οποίοι οπισθοχώρησαν. Ωστόσο ευκαιρίες δεν δημιούργησαν οι Αρκάδες, μολονότι είχαν 60% κατοχή της μπάλας. Μέχρι το 88’, τουλάχιστον, όταν ο Γιάννου αξιοποίησε τη σέντρα του Σκούρτη και με κεφαλιά μείωσε σε 2-1. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, με τους Αρκάδες να πιέζουν για την ισοφάριση, όμως το 2-1 παρέμεινε.
ΣΚΟΡΕΡΣ: 45’, 49’ Μάντζιος – 88’ Γιάννου
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τζήλος (Λάρισας)
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Μάντζιος): Τσιντώντας, Μιλιάζες, Τριποτσέρης, Ουόν, Μουλόπουλος, Στάθης, Γιάχιτς, Ναβάρο (58’ Γιακουμάκης), Μίνγκας (77’ Θέος), Μάρκοβιτς (68’ Φαβάλι), Μάντζιος.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Λούι (83’ Ζησόπουλος), Γκοϊάν, Σανκαρέ (59’ Μουκάμ), Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Χαμντανί, Δημούτσος (23’ Κουρμπέλης), Μάσα, Σκούρτης, Γιάννου.