Κυριακή, 16 Νοεμβρίου 2014

Βαριά ήττα για τις γυναίκες του Ολυμπιακού Β., 66-49 από το Ρύσιο

Ένα καταστροφικό πρώτο ημίχρονο κόστισε στον Ολυμπιακό Βόλου την ήττα στη Θεσσαλονίκη από το Ρύσιο με σκορ 66-49 για το πρωτάθλημα μπάσκετ της Α1 γυναικών. Οι "ερυθρόλευκες" πλήρωσαν ακριβά την αστοχία του πρώτου ημιχρόνου, όπου είχαν τραγικά ποσοστά ευστοχίας και συγκεκριμένα 3/19 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Έτσι το Ρύσιο εκμεταλλευόμενο την κατάσταση κι έχοντας κορυφαία την Αμεικανίδα Λόγκαν προηγήθηκε με 34-16. Στο β' μέρος ο...

...Ολυμπιακός ισορρόπησε κάπως την κατασταση, αλλά η διαφορά είχε ξεφύγει και δεν μπόρεσε σε καμιά περίπτωση να ...μαζευτεί.
Συνολικά η βολιώτικη ομάδα είχε 14/44 δίποντα (ποσοστό 31%) και 4/17 τρίποντα (ποσοστό 23%). Με τέτοια ποσοστά όπως γίνεται αντιληπτό και με μόλις 49 πόντους στην επίθεση, είναι πολύ δύσκολο να κερδηθεί αγώνας.
Δεκάλεπτα: 25-10, 34-16, 51-33, 66-49
ΡΥΣΙΟ (ΚΑφαντάρη): Μαραγκού 2 , Καζαντζή, Παπαβασιλείου 3 (1τρ), Γράψα 2, Μούρτου 2, Σταυρίδου 14 (3τρ), Βασιλειάδου 4 (1 τρ), Μούλη 6, Σκιαδοπούλου 14, Λόγκαν 19 (9/13 δίποντα)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 2, Σαρακατσάνη, Αρτεμισίου, Αγαγιώτη 3 (1τρ), Σουλτάνη 3 (1τρ), Ταντουρόφσκα 13 (2τρ), Ζέρβα 16, Ζήτη, Πόπιντσουκ, Δεληγιάννη 12,