Κυριακή, 28 Σεπτεμβρίου 2014

Κακή εμφάνιση για Παναθηναϊκό, ήττα από ''Γαλατά'' με 89-71

Με μοναδικό διασωθέντα τον Εστεμπάν Μπατίστα, ο Παναθηναϊκός γνώρισε τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμους αγώνες στα πλαίσια του τουρνουά «Akropolis Cup», αυτή τη φορά από Γαλατάσαραϊ με σκορ 71-89.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και 31 πόντους σε ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο, ενώ αντίθετα στο δεύτερο έδειξαν κάποια καλά στοιχεία με τους Μπατίστα και Κόνιαρη να ξεχωρίζουν.

Όσον αφορά το ματς, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με Διαμαντίδη, Μποχωρίδη, Παππά, Γκιστ και Μπατίστα με το ξεκίνημα να είναι κάκιστο, όπως αυτό με τη Ζάλγκίρις το Σάββατο.

Ήδη πολύ νωρίς στον αγώνα η διαφορά είχε φτάσει τους 15 πόντους (3-18). με τον Μπατίστα πάλευε μόνος του στην επίθεση, αφού Διαμαντίδης και Γκιστ ήταν άστοχοι.

Στη δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι» είχε μια προσωρινή ανάκαμψη και μείωσε στους 12 πόντους (15-27), μόνο για να την αυξήσει και πάλι ο Πότσιους με τρία συνεχόμενα τρίποντα.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της τους 31 πόντους (39-70).

Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβαίνει σε άμυνα και επίθεση και με ένα σερί 13-0 μείωσε στους 18 πόντους (52-70).

Το μόνο που κατάφερε στη συνέχεια η ομάδα του Ιβάνοβιτς ήταν να μειώσει μέχρι τους 13 πόντους (71-84) πριν διαμορφωθεί το 89-71 για την τουρκική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 11-27, 32-55, 54-75, 71-89

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 5(1), Μποχωρίδης 6(2), Παππάς 10 (2), Διαμαντίδης 8 (9 ασίστ), Γκιστ 13(1), Μπατίστα 22 (10 ριμπ.), Κόνιαρης 5(1), Διαμαντάκος 2, Παπαγιάννης

Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Μίτσοβ 10(1), Έρτσεγκ 8(2), Τζουάι 2, Βουγιούκας 4, Πότσιους 17(5), Φουρκάν 7, Αραντόρι 9(1), Σμιθ 17(1), Αρόγιο 12(2), Σινάν 3(1), Ετζέ