Κυριακή, 31 Αυγούστου 2014

Ο Ατρόμητος νίκησε τη μέτρια Νίκη με 1-0

Την ήττα με σκορ 1-0 γνώρισε η Νίκη Βόλου στο πρώτο της εντός έδρας παιχνίδι στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ με αντίπαλο τον Ατρόμητο. Οι «Περιστεριώτες» ήταν ανώτεροι σε όλο το 90λεπτο και το σκορ θα μπορούσε να ήταν ακόμη μεγαλύτερο, αν οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου ήταν αποτελεσματικότεροι στην τελική προσπάθεια και αν δεν ζέσταιναν από νωρίς τον Αλέξανδρο Ταμπάκη.

Η Νίκη δεν κατάφερε να απειλήσει την αντίπαλη εστία με ελάχιστες εξαιρέσεις, ενώ προβλήματα αντιμετώπισε και στην αμυντική της λειτουργία, την οποία θα πρέπει άμεσα να διορθώσει ώστε να αντιμετωπίσει με αξιώσεις τις ομάδες που έχουν τον ίδιο στόχο.
Η παρουσία του κόσμου στις κερκίδες του Πανθεσσαλικού ήταν εντυπωσιακή ενώ οι οργανωμένοι της Νίκης δεν σταμάτησαν λεπτό να στηρίζουν την ομάδα τους παρά την μέτρια εικόνα της ομάδας τους.Στις εξέδρες έδωσαν το παρών και περίπου 50 φίλοι του Ατρομήτου που στήριξαν τις προσπάθειες των παικτών της ομάδας τους σε ποδοσφαιρικά πλαίσια.
Με την εντεκάδα της πρεμιέρας η Νίκη
Χωρίς καμία αλλαγή σε σχέση με το σχήμα που επέλεξε ο Βίλιαν Φλουτ στο Γ. Καραϊσκάκης παράταχθηκε η Νίκη Βόλου κόντρα στον Ατρόμητο Αθηνών. Έτσι κάτω από τα δοκάρια επιλέχθηκε ο Αλέξανδρος Ταμπάκης, στο αριστερό άκρο της άμυνας ο Σωτηράκος, στο δεξί ο Μαρινάκης, κεντρικό αμυντικό δίδυμο ο Ίβενς με τον Μαχλελή, λίγο πιο μπροστά σε ρόλο συνδετικού κρίκου μεταξύ άμυνας και μεσαίας γραμμής τον Κέις Λάουξ, Μέτσε και Γιαννιτσάνης στον άξονα σε ανασταλτικό και δημιουργικό ρόλο, Μουζακίτης στην αριστερή πτέρυγα της επίθεσης, Νικλητσιώτης στη δεξιά και Σκούρτης στην κορυφή της επίθεσης.
Κυριάρχος ο Ατρόμητος στο 1ο ημίχρονο
Απόλυτα κυριάρχησε ο Ατρόμητος στο πρώτο ημίχρονο καθώς μετά το πρώτο αναγνωριστικό πεντάλεπτο ανέλαβε τα ηνία του αγώνα απειλώντας την εστία του Ταμπάκη, είτε από στημένα, είτε από ρήγματα που δημιουργούσε από τις δύο πτέρυγες της επίθεσης με μεγαλύτερη απειλή τις εμπνεύσεις του Ναπολεόνι. Το σκορ για τους «Περιστεριώτες» άνοιξε ο Φυτανίδης στο 25' όταν σε κόρνερ του Γκαρσία πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους πήρε την κεφαλιά με τον Ταμπάκη να μην μπορεί να αντιδράσει. Ο Ατρόμητος θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά του όταν δέκα λεπτά αργότερα ο Ταμπάκης και το δοκάρι της εστίας του σταμάτησαν το πλασέ του Ναπολεόνι. Το υπόλοιπο ημίχρονο κύλησε με τη Νίκη να προσπαθεί να αντιδράσει χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα.
Την μπάλα η Νίκη, τις ευκαιρίες ο Ατρόμητος στο 2ο σαρανταπεντάλεπτο
Η Νίκη Βόλου μη έχοντας να χάσει κάτι προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα μεταφέροντας την μπάλα προς την εστία του Τσέναμο, χωρίς όμως να μπορέσει να απειλήσει ουσιαστικά. Αντίθετα, το Περιστέρι ήταν κίνδυνος θάνατος στις αντεπιθέσεις με τον Ναπολεόνι να έχει τη μεγαλύτερη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του όταν στο 70ο λεπτό βρέθηκε σε θέση βολής όμως το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ταμπάκη. Μοναδική αξιοσημείωτη επίσκεψη της Νίκης στην εστία των φιλοξενούμενων καταγράφηκε στο 68', όταν η μπάλα έφτασε στον Ίβενς μέσα στη μικρή περιοχή όμως ο Βέλγος αιφνιδιάστηκε και έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει για την ομάδα του. Παρά τις αλλαγές του Φλουτ, η εικόνα δεν άλλαξε με αποτέλεσμα το παιχνίδι να λήξει με δίκαιο νικητή τον Ατρόμητο
Το φιλμ του αγώνα
1ο ημίχρονο
8' Κόρνερ για τον Ατρόμητο και ευκαιρία για τους Περιστεριώτες. Ο Ναπολεόνι δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή από κοντινή απόσταση και να ανοίξει το σκορ, με τους αμυντικούς της Νίκης να διώχνουν σωτήρια
17' Δυνατό σουτ του Νάστου έξω από τη μεγάλη περιοχή με την μπάλα να περνάει άουτ
20' Αντεπίθεση του Ατρομήτου με τον Ναπολεόνι να πλασάρει άουτ από καλή θέση
25' Γκολ για τον Ατρόμητο. Ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Φυτανίδη μετά από κόρνερ που κέρδισε η ομάδα του
30' Ο Νάστος βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην μικρή περιοχή της Νίκης όμως το πλασέ του πέρασε ψηλά άουτ από την εστία του Ταμπάκη
35' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ταμπάκης και δοκάρι σώζουν τη Νίκη από δεύτερο τέρμα, σε τετ α τετ του Ναπολεόνι με τον πορτιέρο της Νίκης.
39' Σουτ του Παπάζογλου από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε ψηλά άουτ
45' Κίτρινη στον Μαρινάκη για τράβηγμα από πίσω στον Ναπολεόνι
2ο ημίχρονο
58' Σέντρα σουτ του Μουζακίτη μπλόκαρε ο Τσέναμο
60' Ως μη γενόμενη η φάση με το γκολ του Παπάζογλου με κεφαλιά καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ
62' Ροτζέριο στη θέση του Γιαννιτσάνη
63' Κίτρινη στον Μουζακίτη
66' Μπάλλας στη θέση του Μπρίτο
68' Η μπάλα έφτασε στον Ίβενς μέσα στη μικρή περιοχή όμως ο Βέλγος αιφνιδιάστηκε και έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει για την ομάδα του.
70' Ο Ναπολεόνι σούταρε μέσα από την περιοχή της Νίκης και από δεξιά με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ταμπάκη
72'Κοτσαρίδης στη θέση του Μουζακίτη
72' Σταμπολζίεφ στη θέση του Νικλητσιώτη
75' Κακή συνεννόηση Μαχλελή με Ταμπάκη παραλίγο να εκμεταλλευτεί ο Ναπολεόνι που έκανε την προβολή όμως η μπάλα κόντραρε στο σώμα του πορτιέρο της Νίκης
77' Τάτος στη θέση του Δημούτσου
79' Σουτ του Τάτου από το ύψος της μεγάλης περιοχής της Νίκης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Ταμπάκης
81' Μακρινό σουτ του Μέτσε πέρασε άουτ
82' Κίτρινη κάρτα στον Φυτανίδη για μαρκάρισμα στον Μέτσε
85' Κίτρινη στον Σωτηράκο
87' Λαζαρίδης στη θέση του Ναπολεόνι
90' Κίτρινη στον Κοτσαρίδη για διαμαρτυρία
90' + 1' Σέντρα του Μαρινάκη από δεξιά, ο Ίβενς δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και να γίνει απειλητικός για την εστία των φιλοξενούμενων
90' + 2' Ο Τάτος μέσα από την περιοχή έπιασε όμορφο τεχνικό σουτ με τον Ταμπάκη να σώζει πέφτοντας στην δεξιά του γωνία
Νίκη Βόλου (Β. Φλουτ): Ταμπάκης, Μαρινάκης, Σωτηράκος, Ίβενς, Μαχλελής, Λάουξ, Μέτσε, Μουζακίτης(72'Κοτσαρίδης), Γιαννιτσάνης(62' Ροτζέριο), Νικλητσιώτης(72' Σταμπολζίεφ), Σκούρτης
Στον πάγκο: Ταΐρης, Καρασαλίδης, Ροτζέριο, Κυζιρίδης, Κοτσαρίδης, Σταμπολζίεφ, Αργύρης
Ατρόμητος Αθηνών (Γ. Παράσχος): Τσέναμο, Ταυλαρίδης, Φυτανίδης, Μπρίτο (66' Μπάλλας), Ναπολεόνι(87' Λαζαρίδης), Παπάζογλου, Νάστος, Γιαννούλης, Καραμάνος, Δημούτσος (77' Τάτος), Γκαρσία
Στον πάγκο: Γκορμπούνοφ, Κούρος, Γεωργίου, Τάτος, Ταβάρες, Μπάλλς, Λαζαρίδης