Πέμπτη, 21 Αυγούστου 2014

Αναγέννηση Καρδίτσας-Ολυμπιακός Βόλου 0-2

Νικηφόρο ήταν το πρώτο φιλικό παιχνίδι του Ολυμπιακού Βόλου εκτός έδρας, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του. Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν με 2-0 της Αναγέννησης στην Καρδίτσα, χωρίς να εντυπωσιάσουν, σημειώνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ο Μπιτάνγκ στο 9' άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ, ενώ...

...ο νεοαποκτηθείς Κούτσι στο 81' (είχε περάσει στο 76' ως αλλαγή) έγραψε το 0-2.
Για τρίτο συνεχόμενο φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο ομάδα της Football League (Τύρναβος, Ηρακλής Ψαχνών, Αναγέννηση Καρδίτσας), ο Ολυμπιακός Βόλου πήρε τη νίκη χωρίς να δεχθεί γκολ.
Τα πλάνα του Παντέλη
Με διάταξη 4-2-3-1 παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι. Την «ερυθρόλευκη» εστία υπερασπίστηκε ο Κολίτσι, ενώ την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτέλεσαν οι Γιαλούσης, Μακρυδήτρης, Μπάρμπας και Χιντζίδης. Στη μεσαία γραμμή οι Κορνελάτος και Πινάρες αποτέλεσαν τους δύο αμυντικούς χαφ, με τους Μπιτάνγκ (δεξιά) και Μαρτίνεθ (αριστερά) να αγωνίζονται τα άκρα ως μεσοεπιθετικοί. Ο Μέζα αγωνίστηκε πίσω από τον προωθημένο Διαμαντόπουλο.
Προβάδισμα με Μπιτάνγκ
Στο πρώτο ημίχρονο η αφόρητη ζέστη δυσκόλεψε τις κινήσεις των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, με τις καλές επιθετικές προσπάθειες να είναι μετρημένες στα δάχτυλα. Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο 9' σημείωσε ένα πολύ όμορφο τέρμα με τον Μπιτάνγκ, με τον Καμερουνέζο να σουτάρει έξω από την περιοχή της Αναγέννησης, στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Τσάμη, γράφοντας το 0-1 για τον Ολυμπιακό.
Στο 13' ο Παναγιωτόπουλος δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά όπως επιθυμούσε, για να απομακρύνουν τη μπάλα από την περιοχή τους οι «ερυθρόλευκοι», ενώ στο 17' μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πινάρες ο προωθημένος Μπάρμπας δεν κατάφερε να πιάσει καλά το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.
Η Αναγέννηση, η οποία μετά το 15' ισορρόπησε το παιχνίδι, έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 20' με τον Βουτσιά να αστοχεί μόνος απέναντι από τον Κολίτσι, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
Στο διάστημα 21'-45' το παιχνίδι ήταν μέτριο, χωρίς να υπάρχει ρυθμός και από τις δύο πλευρές, με τον Ολυμπιακό να μην έχει να επιδείξει κάποια αξιόλογη ευκαιρία για γκολ και με την Αναγέννηση να χάνει την πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 40'. Ο Βουτσιάς κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του μέσα στην περιοχή από τον Χιντζίδη. Την «εσχάτη των ποινών» ανέλαβε να εκτελέσει ο Σωκράτης Μπουντούρης, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κολίτσι, με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να μπλοκάρει τη μπάλα και να κρατά το 1-0 για την ομάδα του.
Άνοιξε... λογαριασμό ο Κούτσι
Στο δεύτερο ημίχρονο η Αναγέννηση ήταν η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και αυτή που κινούνταν καλύτερα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να αναπτυχθεί επιθετικά, με τον Νίκο Παντέλη να μην κάνει νωρίς αλλαγές, ενώ στο 76' πέρασε στο παιχνίδι και ο νεοαποκτηθείς Νιάζι Κούτσι.
Η Αναγέννηση είχε ορισμένες καλές επιθετικές προσπάθειες, με τον Οικονόμου στο 47' (κεφαλιά άουτ), Βουτσιά στο 66' (σουτ πάνω από τα δοκάρια του Ολυμπιακού), ενώ στο 69' ο Κολίτσι βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε τη μπάλα προ του Βουτσιά στην κάθετη μπαλιά του Μπιντέλη.
Ο Ολυμπιακός είχε ένα σουτ του Πινάρες στο 75' το οποίο έφυγε μακριά από τα δοκάρια του Μέλκα.
Για να φτάσουμε στο 81' όπου ο Κούτσι... άνοιξε λογαριασμό με την φανέλα του Ολυμπιακού. Ο νεοαποκτηθείς επιθετικός των «ερυθρόλευκων» μπήκε στο παιχνίδι στο 76' και έξι λεπτά αργότερα σκόραρε. Με ωραία ενέργεια έφυγε στην επίθεση ξεπέρασε και την αντίσταση ενός αμυντικού της Καρδίτσας και με ωραίο σουτ έγραψε το 0-2.
*Το «παρών» στο σημερινό παιχνίδι έδωσαν και 80 περίπου φίλαθλοι του Ολυμπιακού Βόλου.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Κ.: Τσάμης (46' Μέλκας), Σάββας, Παπαργυρίου (58' Χατζηρίζος), Οικονόμου (72' Αδαμόπουλος), Στάμος (46' Ρόβας), Κουλίδης (67' Υφαντής), Μίχος (46' Μπιντέλης), Νίκιτς, Μπουντούρης (63' Κόκκινος), Βουτσιάς, Παναγιωτόπουλος (46' Τσέκος).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Κολίτσι, Γιαλούσης, Χιντζίδης (60' Μαργαρίτης), Μακρυδημήτρης, Μπάρμπας, Κορνελάτος, Πινάρες (86' Αραπίτσας), Μπιτάνγκ (84' Καψιώτης), Μαρτίνεθ (52' Ζέρης), Μέζα, Διαμαντόπουλος (76' Κούτσι).