Κυριακή, 27 Απριλίου 2014

''Στραβοπάτημα'' στον Ταύρο για Νίκη

"Παιχνίδι το οποίο δεν μπορείς να κερδίσεις, τουλάχιστον δεν πρέπει να το χάνεις" λέει ένα ποδοσφαιρικό ρητό και αυτό ακριβώς έκανε απόψε η Νίκη Βόλου κόντρα στον Φωστήρα. Σ' έναν κακό αγωνιστικό χώρο (ακούρευτο χόρτο με την μπάλα να κυλάει με δυσκολία) οι παίκτες της Νίκης προσπάθησαν να δημιουργήσουν παιχνίδι, να φτάσουν με αξιώσεις μπροστά στην εστία του Γιαννιώτη, όμως δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την σκληροτράχηλη και συμπαγή άμυνα των γηπεδούχων.
Ο Φωστήρας κόντρα στη ροή του αγώνα κατάφερε να προηγηθεί στο 20ο λεπτό με γκολ του Γκίνο, μετά από εκτέλεση πέναλτι του ίδιου, με τον Αποστολίδη να αποκρούει αλλά η μπάλα να φτάνει πάλι στον παίκτη του Φωστήρα που εύκολα πλάσαρε στην κενή εστία.
Οι κιτρινόμαυροι αμύνθηκαν μαζικά μετά το 1-0, με τη Νίκη να αυξάνει την πίεσή της προς την περιοχή των γηπεδούχων, χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει την κλασική ευκαιρία μπροστά στην εστία του Γιαννιώτη.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλέκος Βοσνιάδης έριξε στην μάχη τον Σουλίδη στη θέση του Παπαδόπουλου, με τον Ακασού να μετακινείται στο αριστερό άκρο της αμυντικής διάταξης των φιλοξενούμενων και τον Σουλίδη να περνά στον άξονα δίπλα στον Πινιέιρο.
Ο Φωστήρας παρότι ήταν πίσω στο σκορ μπήκε πιο δυνατά στο 2ο σαρανταπεντάλεπτο χωρίς όμως να πατήσει με αξιώσεις την περιοχή της Νίκης, με τους κυανόλευκους να φέρνουν το ματς στα ίσια, όταν ο Ανιέτε αξιοποίησε με φάουλ αλλά «Πλατινί» το έμμεσο φάουλ το οποίο σφύριξε ο κ. Σελεμίδης σε παράβαση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.
Το γκολ έβαλε φωτιά στην εξέδρα των επισήμων του Φωστήρα, με τον Ανδρέα Πάτση να δέχεται επίθεση από «φιλάθλους» των γηπεδούχων, θεωρώντας τον υπεύθυνο για το λάθος του Γιαννιώτη... Προφανώς κάποιοι αγνοούν πως υπάρχει και 2ος γύρος όπου η ομάδα του Ταύρου και οι άνθρωποί της θα πρέπει να παίξουν στο «καμίνι» του Πανθεσσαλικού...
Η Νίκη τις ευκαιρίες της να πάρει τους τρεις βαθμούς με κυριότερη αυτή του Ανιέτε στο 83' όταν βρέθηκε σε θέση βολής στην καρδιά της άμυνας του Φωστήρα, όμως δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε με αποτέλεσμα, η μπάλα να φτάσει αδύναμα στην αγκαλιά του Γιαννιώτη.
Οι 500 και πλέον φίλοι της Νίκης που έκαναν «μπλε» τον Ταύρο, στο τέλος του αγώνα χειροκρότησαν την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών της αγαπημένης τους ομάδας, εκφράζοντας μ' αυτόν τον τρόπο την ικανοποίησή τους για το αποτέλεσμα.
Η Νίκη Βόλου μ' αυτή την ισοπαλία παραμένει στην κορυφή (ανεξαρτήτως αποτελέσματος στο ΕΑΚ) και υποδέχεται σ' έναν ακόμα τελικό τον Ηρακλή Ψαχνών στο Πανθεσσαλικό, που αναμένεται για ακόμα μία φορά να γνωρίσει μοναδικές, ποδοσφαιρικές στιγμές που θα δημιουργήσουν οι οπαδοί της.
endekada-niki-fostiras
Το φιλμ του αγώνα
1ο ημίχρονο
12' Ο Ανιέτε σέντραρε από δεξιά, την κεφαλιά πήρε ο Πινιέιρο με τον Γιαννιώτη να μπλοκάρει
19' Πέναλτι για τον Φωστήρα σε ανατροπή του Σμυρλή από τον Ζουλιώτη και κίτρινη για τον παίκτη της Νίκης
20' Γκολ για τον Φωστήρα. Ο Αποστολίδης απέκρουσε το πέναλτι του Γκίνο, όμως το ριμπάουντ πήρε ο ίδιος και εύκολα έκανε το 1-0
27' Κεφαλιά του Τζιώρα, μετά από σέντρα του Ζουλιώτη, πέρασε ψηλά άουτ
33' Κεφαλιά του Τζιώρα μετά από κόρνερ του Ανιέτε πέρασε άουτ
42' Εκτέλεση φάουλ από τον Πινιέιρο, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη
45' Σουτ του Σμυρλή, μπλόκαρε εύκολα ο Αποστολίδης
2ο ημίχρονο
46' Σουλίδης στη θέση του Παπαδόπουλου
57' Κίτρινη κάρτα στον Κακαρά
60' ΓΚΟΛ για τη Νίκη Βόλου. Το έμμεσο φάουλ που κέρδισε η Νίκη στο ημικύκλιο της περιοχής του Φωστήρα, εκτέλεσε ο Ανιέτε μετά από πάσα του Πινιέιρο στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Γιαννιώτη
71' Σουτ του Τεγούση από κοντά ο Αποστολίδης του λέει όχι, η μπάλα φτάνει στον Σμυρλή που σουτάρει δυνατά κι αυτός από την μικρή περιοχή, ο γκολκίπερ της Νίκης είναι και πάλι εκεί
72' Κίτρινη στον Γιώτα για φάουλ στον Σμυρλή, έξω από τη μεγάλη περιοχή της Νίκης
75' Μπλόκαρε εύκολα ο Αποστολίδης το φάουλ του Κακαρά
78' Κεφαλιά του Κακαρά μετά από κόρνερ του Μουστόγιαννη, με την μπάλα να περνάει άουτ
78' Λύρας στη θέση του Γκίνο
81' Ρονκάτο στη θέση του Ισαάκ
83' Ο Ανιέτε πήρε την μπάλα στην καρδιά της άμυνας του Φωστήρα, όμως το σουτ που επιχείρησε δεν ανησύχησε τον Γιαννιώτη
84' Λεοντίου στη θέση του Μουστόγιαννη
84' Μπαστάνης στη θέση του Τεγούση
86' Μπιτσάκος στη θέση του Μανουσάκη
90'+6: Kίτρινη κάρτα στον Σουλίδη
Φωστήρας (Σ. Φαντερμπρόεκ): Γιαννιώτης, Αχείμαστος, Ρουγκάλας, Ζιάμπαρης, Τασούλης, Γαρουφαλιάς, Γκίνο(78' Λύρας), Κακαρά, Μουστόγιαννης(84' Λεοντίου), Σμυρλής και Τεγούσης(84' Μπαστάνης)
Νίκη Βόλου(Α. Βοσνιάδης): Αποστολίδης, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Γιώτας, Παπαδόπουλος(46' Σουλίδης), Πινέιρο, Ακασού, Μανουσάκης(86' Μπιτσάκος), Ανιέτε, Ισαάκ(81' Ρονκάτο), Τζιώρας