Κυριακή, 27 Απριλίου 2014

''Σαλπάρει'' προς Α1 ο Ολυμπιακός Β. στις γυναίκες, 63-60 τον Σπόρτινγκ

Μεγάλη νίκη στο μπαράζ με τον Σπόρτινγκ σημείωσε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού Βόλου, επικρατώντας με 63-60 στο κλειστό γυμναστήριο της Αταλάντης. Οι «ερυθρόλευκες», πλέον, θα περιμένουν να δουν αν θα αγωνίζονται τη νέα αγωνιστική περίοδο στην Α1 εθνική κατηγορία. Για να συμβεί αυτό θα πρέπει μία...
...ομάδα από αυτές που μετέχουν στη μεγάλη κατηγορία να δηλώσει αδυναμία συμμετοχής. Οι πιθανότητες, πάντως, να αποχωρήσει κάποια ομάδα για οικονομικούς λόγους είναι πάρα πολλές και ίσως δούμε τον Ολυμπιακό Βόλου να επιστρέφει στην Α1.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε τις εξαιρετικές του εμφανίσεις, σημείωσε την 18η συνεχόμενη νίκη του (ρεκόρ κατηγορίας) και έδειξε απέναντι στον Σπόρτινγκ στοιχεία πολύ καλής και δουλεμένης ομάδας.
Με κορυφαίες της Κυριατζίδου, Χαβαλέ και Ζέρβα, οι «ερυθρόλευκες» έπαιξαν κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ, με το παιχνίδι πάντως να είναι αμφίρροπο και με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 9' προηγήθηκε με 12-6 παίζοντας πολύ καλή άμυνα. Στο 12' οι «ερυθρόλευκες» απέκτησαν διαφορά 10 πόντων στο παιχνίδι (20-10), για να κλείσει το ημίχρονο με προηγούμενο τον Ολυμπιακό (32-22).
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σπόρτινγκ ανέκαμψε και στο 33' η αθηναϊκή ομάδα μείωσε το σκορ σε 44-50. Μάλιστα, έχοντας την Νταή σε εξαιρετική μέρα ο Σπόρτινγκ κατάφερε στο 35' να περάσει μπροστά στο σκορ με 53-52. Στο τελευταίο πεντάλεπτο το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο και απέκτησε άγρια ομορφιά.
Στο 39' η Ζέρβα ισοφάρισε το σκορ σε 59-59, ενώ η Κυριατζίδου 29'' πριν τη λήξη πέτυχε το 61-59 για τον Ολυμπιακό. Η Χαβαλέ με δύο εύστοχες βολές 15'' πριν το φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 63-60, με τις «ερυθρόλευκες» να πανηγυρίζουν έξαλλα την επιτυχία τους.
Δεκάλεπτα: 9-16, 22-32, 42-44, 60-63
ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ (Νίκλας): Νταή 23, Βλάχου 9, Γιανακάκου 2, Κικιβαράκη 11 (3), Βούλγαρη 3, Χαϊκάλη 11.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 23 (3), Σαρακατσάνη, Μπακρατσά, Αγαγιώτη 2, Αλεξίου, Καποδίστρια, Χαβαλέ 14, Ζέρβα 24, Ζήτη 24, Κατσιοπούλου, Αρτεμισίου, Κοπάνου.