Κυριακή, 16 Μαρτίου 2014

Ολυμπιακός Βόλου-Επισκοπή 2-1

Μετά από τρεις ήττες ο Ολυμπιακός Βόλου επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας με 2-1 της Επισκοπής στο ΕΑΚ ύστερα από ένα δυνατό παιχνίδι, με ένταση τόσο στον αγωνιστικό χώρο, όσο και στην εξέδρα. Τα γκολ των «ερυθρολεύκων» που ήταν καλύτεροι και δίκαια πήραν το «τρίποντο», σημείωσαν οι Κατσιαρός στο 8' και Γκούρμα στο 70' με πέναλτι. Τη νίκη του...
...Ολυμπιακού επισκίασε ο τραυματισμός του Καρρά στο κεφάλι. Ο νεαρός αμυντικός του Ολυμπιακού διακομίσθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο του Βόλου.
Δυνατό ματς και δύο γκολ στο πρώτο μέρος
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα δυνατό παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να είναι πολύ καλός στο πρώτο ημίωρο, διάστημα στο οποίο σημείωσε ένα γκολ, ενώ είχε τις ευκαιρίες να πετύχει και άλλα τέρματα και να «καθαρίσει» από νωρίς το ματς.
Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με όρεξη στο παιχνίδι και επέβαλαν από το πρώτο λεπτό το ρυθμό τους. Πίεσαν την άμυνα της Επισκοπής, παίζοντας τόσο από τα άκρα, όσο και από τον άξονα. Στο πρώτο 10λεπτο οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν τρεις καλές επιθετικές προσπάθειες, με τη μία να καταλήγει σε γκολ. Στο 3' σε σέντρα του Καρρά από τα δεξιά ο Πινδώνης έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι με τη μπάλα να φεύγει άουτ.
Στο 5' ο διαιτητής Σταθόπουλος αρνήθηκε τον καταλογισμό ενός πέναλτι στον Ολυμπιακό σε ανατροπή του Δεινόπαπα μέσα στην περιοχή, μια απόφαση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των «ερυθρολεύκων».
Για να φτάσουμε στο 8' όπου το σκορ άνοιξε. Μετά από ωραία οργανωμένη προσπάθεια η μπάλα έφτασε στον Μπρέσκα, αυτός βρήκε στα αριστερά τον ξεμαρκάριστο Κατσιαρό, με τον έμπειρο αμυντικό να... κεραυνοβολεί τον Καλογεράκη και να γράφει το 1-0.
Το γκολ αυτό έδωσε άλλον αέρα στους παίκτες του Ντράγκαν Κοκότοβιτς, οι οποίοι στη συνέχεια προσπάθησαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, έχοντας τον πλήρη έλεγχο και την πρωτοβουλία των κινήσεων.
Στο 16' χλιαρό σουτ του Πινδώνη μέσα από την περιοχή μπλόκαρε ο Καλογεράκης, ενώ στο 18' μετά από συνδυασμό των Γκούρμα, Μπρέσκα, Κατσίκη, η μπάλα κατέληξε στον Δεινόπαπα, ο οποίος σούταρε για να κοντράρει η μπάλα σε σώμα αμυντικού και να καταλήξει κόρνερ.
Ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0 στο 26'. Ο Γκούρμα με κάθετη πάσα βρήκε τον Μπρέσκα, ο Σλοβάκος μεσοεπιθετικός απέφυγε τον τερματοφύλακα, πλάσαρε από πλάγια θέση για να προλάβει να κλείσει τη γωνία του ο Καλογεράκης και να διώξει σε κόρνερ.
Και ενώ ο Ολυμπιακός πίεζε την άμυνα της Επισκοπής κόντρα στη ροή του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1. Ο Γκονζάλες έγινε κάτοχος μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού και με ωραίο διαγώνιο σουτ ισοφάρισε για τους Κρητικούς.
Από το σημείο εκείνο και μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν τους διαδρόμους. Στο 36', πάντως, ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει το 2-1. Ο Γκούρμα έστρωσε τη μπάλα για τον Ρόκα, με τον έμπειρο μέσο να σουτάρει έξω από την περιοχή και τη μπάλα να βρίσκει τη συμβολή των δοκαριών του Καλογεράκη.
Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, στο 43', σουτ του Μπρέσκα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Καλογεράκη.
Νίκη από την... άσπρη βούλα
Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι συνέχισε να είναι δυνατό και με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να πιέσει την άμυνα της Επισκοπής. Κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν με πάθος, με την ένταση να είναι μεγάλη στον αγωνιστικό χώρο. Στο 54' σουτ Μπρέσκα στη κλειστή γωνία του Καλογεράκη απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Επισκοπής, ενώ στο επόμενο λεπτό μακρινό σουτ του Σουμπασάκη πέρασε άουτ.
Στο 62' έγινε μία φάση που «πάγωσε» τους παίκτες και των δύο ομάδων, αλλά και τους φιλάθλους στις κερκίδες. Ο Καρράς έπεσε στο χόρτο μετά από εναέρια σύγκρουση με τον Μαρτσάκη. Ο νεαρός αμυντικός του Ολυμπιακού φάνηκε να χάνει τις αισθήσεις του, γρήγορα μπήκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο το ασθενοφόρο και αφού πρώτα του τοποθετήθηκε κολάρο στο λαιμό και του δέθηκε το κεφάλι, διακομίσθηκε στο νοσοκομείο.
Το παιχνίδι συνεχίστηκε μετά από πεντάλεπτη διακοπή και στο 69' ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι, σε χέρι του Σουμπασάκη μέσα στην περιοχή σε προσπάθεια του Γκούρμα. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Γκούρμα, γράφοντας το 2-1.
Στο τελευταίο τέταρτο ο Ολυμπιακός επιχείρησε να πετύχει και τρίτο γκολ, αλλά παράλληλα να διαφυλάξει και τα νώτα του. Στο 89' μετά από πάσα του Νικολιά ο Γκούρμα δεν έκανε καλό κοντρόλ μέσα στη μικρή περιοχή, δίνοντας τη δυνατότητα στον Καλογεράκη να μπλοκάρει τη μπάλα.
Το ματς είχε μεγάλο ενδιαφέρον μέχρι το τέλος και στο 93' ο Γκονζάλες εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα, ο διαιτητής Σταθόπουλος έδειξε πέναλτι, ωστόσο, ο δεύτερος βοηθός Μπουξμπάουμ υπέδειξε οφσάιντ, με τον ρέφερι να παίρνει πίσω την απόφασή του.
Τελικά το παιχνίδι έληξε με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 2-1 και τους φιλάθλους των «ερυθρολεύκων» να χειροκροτούν τους παίκτες για την προσπάθεια και τη νίκη που σημείωσαν.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Γεωργίου, Καρράς (66' λ.τ. Γιαλούσης), Κατσιαρός, Κωστούλας, Μελίσσης, Ρόκας, Πινδώνης, Κατσίκης (94' Καπετάνος), Μπρέσκα (85' Νικολιάς), Δεινόπαπας, Γκούρμα.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ: Καλογεράκης, Κονονένγκο (45' Μαρτσάκης), Λιονάκης, Βουρβαχάκης, Μποτονάκης, Σελινιωτάκης, Σουμπασάκης, Δελήμπασης, Μπρατσιάνι (87' Δρακάκης), Γκονζάλες, Γιακουμάκης (93' Καρασαββίδης).
Σκόρερ: 8' Κατσιαρός,70' πεν. Γκούρμα
Κίτρινη: Δεινόπαπας, Ρόκας, Γιαλούσης, Κατσιαρός-Μπρατσιάνι, Κονεχένγκο, Γιακουμάκης, Μαρτσάκης, Σουμπασάκης
Διαιτητής: Σταθόπουλος (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Πάτρας (Μακεδονίας), Μπουξμπάουμ (Ανατ. Αττικής)