Σάββατο, 29 Μαρτίου 2014

ΝΙΚΗσε με 1-0 την Αναγέννηση Κ. και τωρα... πλέι οφ

Η Νίκη των ρεκόρ συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία που έχει χαράξει και οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στα σαλόνια της Super League. Έκτο σερί νικηφόρο παιχνίδι, έκτος αγώνας χωρίς να δεχτεί γκολ, έκτο συνεχόμενο ματς που η Νίκη δείχνει τα δόντια της και στέλνοντας το μήνυμα πως θα αποτελέσει μία από τις ομάδες που διεκδικήσουν μία εκ των δύο θέσεων που οδηγούν στα σαλόνια της μεγάλης κατηγορίας.
Οι «Βολιώτες» μ' αυτή τη Νίκη...
...μπαίνουν με δύο βαθμούς στο μίνι πρωτάθλημα των play off απέχοντας μόλις τέσσερις από τους δύο της κορυφής και πλέον περιμένουν την κλήρωση ώστε να μάθουν ποια ομάδα θα αποτελέσει το επόμενο θύμα της.
Το ματς
Μοιρασμένη ήταν η κατοχή στο πρώτο ημίχρονο με την Αναγέννηση Καρδίτσας να καίγεται για το τρίποντο και να προσπαθεί να απειλήσει και με τη Νίκη Βόλου να παίζει σοβαρά και πειθαρχημένα με στόχο να πετύχει το γκολ που θα της εξασφάλιζε το δίποντο στα play off.
Οι «κυανόλευκοι» έφτασαν περισσότερες φορές κοντά στο γκολ, έχοντας μάλιστα και δοκάρι με τον Γκότοβο στο 21ο λεπτό και την Αναγέννηση να απαντά τρία λεπτά αργότερα με τον Μπουντούρη να βρίσκεται απέναντι στον Αποστολίδη και τον πορτιέρο να κρατά ανέπαφη την εστία του για 6ο συνεχόμενο παιχνίδι ή για 540 λεπτά αν θέλετε.
Στο 2ο σαρανταπεντάλεπτο η Νίκη έδειξε πως ήθελε περισσότερο το τρίποντο, πίεσε την εστία του Σιαράβα, πέτυχε το πολυπόθητο γκολ με τον Ανιέτε σε δεύτερο χρόνο μετά από την εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, ενώ δεν απειλήθηκε σε κανένα χρονικό σημείο από τους απογοητευμένους «Καρδιτσιώτες» που έριξαν λευκή πετσέτα γνωρίζοντας πως ο Ηρακλής προηγούνταν της Ζακύνθου.
Η εντεκάδα της Νίκης Βόλου:
entekada-niki-karditsa
Το φιλμ του αγώνα
1ο ημίχρονο:
12' Σέντρα του Παπαδόπουλου από αριστερά, τελευταία στιγμή έδιωξε σε κόρνερ ο Δημόπουλος
13' Κεφαλιά του Τζιώρα μέσα από την μικρή περιοχή της Αναγέννησης με την μπάλα να περνάει άουτ
14' Πρόλαβαν και έδιωξαν οι αμυντικοί της Αναγέννησης πριν ο Ισαάκ γίνει επικίνδυνος μέσα στην περιοχή των κιτρινόμαυρων
21' Μετά από κόρνερ του Ανιέτε, την κεφαλιά πήρε ο Γκότοβος που έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σιαράβα
24' Ο Μπουντούρης βρέθηκε τετ α τετ με τον Αποστολίδη, με τον πορτιέρο της Νίκης να λέει "Όχι" στον κιτρινόμαυρο επιθετικό
26' Κεφαλιά του Γήτα πέρασε άουτ
27' Κεφαλιά του Ισαάκ μετά από σέντρα του Ανιέτε, με τον Σιαράβα να μπλοκάρει
32' Κεφαλιά του Ρονκάτο, μετά από φάουλ του Ανιέτε με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σιαράβα
36' Φάουλ που εκτέλεσε ο Πινιέιρο πέρασε κόρνερ
42' Κίτρινη στον Ρονκάτο για φάουλ στον Χατζηρίζο
45'+1' Τέλος ημιχρόνου
 2ο ημίχρονο:
46' Αλλαγή για την Καρδίτσα, στη θέση του Δημόπουλου, ο Ρόβας
46' Κίτρινη κάρτα στον Γήτα
52' Πέναλτι για τη Νίκη
54' ΓΚΟΛ για τη Νίκη. 54' Ο Ανιέτε με χαλαρό πλασέ εκτέλεσε το πέναλτι, ο Σιαράβας απέκρουσε προσωρινά και στη συνέχεια ο Ανιέτε πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε από κοντά.
59' Αλλαγή για την Καρδίτσα, ο Υφαντής στη θέση του Γήτα
στη συνέχεια ο Ανιέτε πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε από κοντά.
61' Αλλαγή για τη Νίκη, ο Μανουσάκης στη θέση του Ρονκάτο
62' Ο Παπαδόπουλος πάσαρε στον Γκότοβο στην μεγάλη περιοχή, με τον παίχτη της Νίκης να κάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι για 2η φορά
71' Αλλαγή για την Καρδίτσα, ο Χλωρός στη θέση του Μαυριά
73' Αλλαγή για τη Νίκη, ο Ζουλιώτης στη θέση του Ισαάκ
75' Μακρινό σουτ του Τζιώρα περνάει ψηλά άουτ
82' 2η κίτρινη (κόκκινη) στον πάγκο της Καρδίτσας και συγκεκριμένα στον Γήτα, ο οποίος είχε γίνει αλλαγή προηγουμένως
87' Σουτ του Παπαδόπουλου καταλήγει άουτ, ενώ Τζιώρας και Ανιέτε περίμεναν την πάσα στην μεγάλη περιοχή της Καρδίτσας
88' Σουτ του Μπουντούρη, μπλοκάρει ο Αποστολίδης
90' Αλλαγή για τη Νίκη, ο Σουλίδης στη θέση του Μπιτσάκου
Νίκη Βόλου - Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0
(54' Ανιέτε)
Οι συνθέσεις:
Νίκη Βόλου (Α. Βοσνιάδης): Αποστολίδης, Μπιτσάκος(90' Σουλίδης), Πινιέιρο, Γκότοβος, Παπαδόπουλος, Ακασού, Μπακάλης, Ρονκάτο(60' Μανουσάκης), Ανιέτε, Ισαάκ, Τζιώρας
Αναγέννηση Καρδίτσας (Σ. Θεοδοσιάδης): Σιαράβας, Γκουγκούδης, Χατζηρίζος, Σάββας, Δημόπουλος(46' Ρόβας), Μαυριάς(71' Χλωρός), Γεωργακόπουλος, Μπιτέλης, Μπουντούρης, Γήτας(59' Υφαντής), Μίχος