Σάββατο, 29 Μαρτίου 2014

Ο Γ.Σ. Βόλου πρωταθλητής στην Α1 ΕΣΚΑΘ, 62-68 τον Ολυμπιακό Β. (31 photos)

Αγώνας αντάξιος της ιστορίας και της δυναμικότητας των δύο ιστορικών ομάδων του Ολυμπιακού Βόλου και του Γ.Σ. Βόλου πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του ΕΑΚ και βρήκε νικητή τον δεύτερο με σκορ 68-62.
Ο Γυμναστικός πήρε την πρωτιά στον όμιλο, ενώ αντίθετα ο Ολυμπιακός Βόλου αποκλείστηκε από τα πλέι-οφ ανόδου στη Γ' Εθνική κατηγορία όπου θα συμμετάσχει ο Γ.Σ.Βόλου και ο Ερμής Αγιάς.
Οι δύο αντίπαλοι...
...σε όλο το πρώτο ημίχρονο συμβάδιζαν στο σκορ. Ο Ολυμπιακός Βόλου στο 16' κατάφερε και απέσπασε μια διαφορά πέντε πόντων (σκορ 24-19), την οποία όμως κάλυψε σχεδόν αμέσως ο Γ.Σ. Βόλου για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με σκορ 28-27 υπέρ των γηπεδούχων.
Στο β' μέρος, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί στο 26' με 42-34.
Ο Γυμναστικός αλλάζοντας την άμυνά του σε ζώνη «2-1-2» και με επιθετικές αιχμές τους Ζαρογιάννη και Καλογερόπουλο, κάλυψε τη διαφορά και ισοφάρισε στο 29' σε 44-44.
Στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου ο Γυμναστικός δέχτηκε δύο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία (είχε δεχτεί και μία στο 26'). Ο Αλεξίου, ευστοχώντας στις βολές, έβαλε και πάλι μπροστά τον Ολυμπιακό στο 30' με 52-44.
Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό. Ο Γυμναστικός με ηγέτη τον Ζαρογιάννη όχι μόνο ψαλίδισε τη διαφορά, αλλά πέρασε και μπροστά στο 37' με 58-62, στο 39' με 61—6 και στο 40' με 68-62
Ο Ολυμπιακός στα τελευταία λεπτά παρουσιάστηκε πολύ άστοχος, έχασε πολλές ελεύθερες βολές και εύκολα λέι-απ.
Ο αγώνας σταμάτησε αρκετές φορές, αφού οπαδοί των γηπεδούχων έριχναν χαρτάκια μέσα στον αγωνιστικό χώρο.
Ο διεθνής διαιτητής Χάρης Καρακατσούνης, καθώς και ο διαιτητής Α1 Θανάσης Δεσλής κατάφεραν και κράτησαν ένα πολύ δυνατό ντέρμπι, ανάμεσα σε δύο πολύ δυνατούς αντιπάλους.
Ο Χρήστος Ζαρογιάννης με 39 πόντους (9/9 βολές, 10 επιθετικά, 15 αμυντικά ριμπάουντ) ήταν η μορφή του αγώνα, ενώ εξαιρετική απ΄δοση είχαν από τους νικητές και οι Παυλόπουλος, Καλογερόπουλος.
Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Αλεξίου, Κοσμάς, Μαυροφώτης.
Τον αγώνα παρακολούθησαν μεταξύ άλλων, ο υποψήφιος Δήμαρχος Βόλου κ. Αχιλλέας Μπέος, ο αντιδήμαρχος Βόλου κ. Γιάννης Γκουντέλιας, ο πρόεδρος της ΕΠΣΘ κ. Τάσος Μπατζιάκας, ο πρόεδρος της ΚΕΔ/ΕΣΚΑΘ κ. Αχιλλέας Τσιργούλας, τα μέλη του Δ.Σ. της ΕΣΚΑΘ κ.κ. Φαρμάκης Νίκος και Ευγενία Φραγγούλη, ο πρόεδρος του Ερασιτέχνη κ. Νίκος Τσεκούρας, οργανωμένοι φίλαθλοι του Ολυμπιακού Βόλου και εκατοντάδες φίλαθλοι του βολιώτικου μπάσκετ
Δεκάλεπτα: 12-12, 28-27, 52-44, 62-68
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Θέος, Σακκάς, Κουτλής 2, Αεξίου 12 (1τρ), Καραθάνος 2, Παπαγιάννης 15 (1τρ), Κοσμάς 8, Αναγνωστόπουλος 4 (1τρ), Καρακώστας, Αναστασόπουλος 6 (1τρ), Μαυροφώτης 15 (3 τρ), Αχριάνης
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος, Ντάκης): Βαλαγιάννης, Καλογερόπουλος 9 (2τρ), Τσαπραίλης 6, Τσαβές 6, Παλάντζας, Παυλόπουλος 8, Κυπαρίσσης, Χατζόπουλος, Μαλαματίνης, Κυρλίδης, Ζαρογιάννης 39.
πηγή: goalpost.gr
Δείτε μέσα από 31 φωτογραφίες τι έγινε στο σημερινό παιχνίδι στο κλειστό του ΕΑΚ: