Κυριακή, 30 Μαρτίου 2014

Μία καλή προπόνηση έκανε στα Μέγαρα ο Ολυμπιακός Β., 0-8 τον Βύζαντα Μεγάρων

Από τη μια ο πρωταθλητής του Νοτίου ομίλου Ολυμπιακός Βόλου, από την άλλη ο ουραγός και σε αποσύνθεση Βύζας. Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων χαώδης και ο Ολυμπιακός φρόντισε να κάνει επίδειξη δύναμης, συντρίβοντας την ομάδα των Μεγάρων στο σπίτι της με 8-0. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν πολύ καλό ποδόσφαιρο, στην ουσία έκαναν μια...
...καλή προπόνηση, ενώ ο Ντράγκαν Κοκότοβιτς είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει για πρώτη φορά στην επίθεση το δίδυμο Γκούρμα-Ιωάννου, το οποίο συνεργάστηκε άψογα. Τέσσερα γκολ σημείωσε ο Μάριο Γκούρμα, δύο ο Μάριο Μπρέσκα και από ένα οι Ηλίας Ιωάννου και Μαρκέζ Κριστόμπαλ.
Οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν σοβαροί σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, υπήρχαν περιπτώσεις που... έκρυψαν τη μπάλα, με την ομάδα να έχει εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας στο χώρο του κέντρου, να επιτίθεται κατά κύματα και να σημειώνει γκολ όποτε ήθελε.
Η τεχνική ηγεσία του Ολυμπιακού παρέταξε την ομάδα με πολλές αλλαγές, σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι με τον Αχαρναϊκό, καθώς επτά ποδοσφαιριστές ήταν τιμωρημένοι (Αρβανίτης, Γιαλούσης, Κατσιάρος, Ρόκας, Κατσίκης, Καπετάνος, Δεινόπαπας). Στο βασικό σχήμα ξεκίνησε για πρώτη φορά ο νεαρός Μιχάλης Παπανικόλας δίπλα στον έμπειρο Θανάση Κωστούλα στο κέντρο της άμυνας. Επίσης, για πρώτη φορά ξεκίνησε ως βασικός και ο Ηλίας Ιωάννου, ο οποίος μαζί με τον Μάριο Γκούρμα αποτέλεσαν το επιθετικό δίδυμο του Ολυμπιακού στην επίθεση (διάταξη 4-4-2).
Γκολ και θέαμα στο πρώτο μέρος
Στο πρώτο ημίχρονο το σκορ ήταν 4-0, με τον Γκούρμα να πετυχαίνει δύο τέρματα, ενώ από ένα γκολ σημείωσαν οι Κριστόμπαλ και Ιωάννου. Πέρα από τα τέσσερα τέρματα στο πρώτο 45λεπτο ο Ολυμπιακός είχε πολλές ακόμη τελικές προσπάθειες, ένα σουτ στο δοκάρι με τον Ιωάννου και αρκετές κλασικές ευκαιρίες για ακόμη μεγαλύτερο σκορ.
Το 0-1 έγινε στο 7' όταν μετά από σέντρα του Νικολιά από τα αριστερά ο Ιωάννου με κεφαλιά πέτυχε το πρώτο του φετινό γκολ με την φανέλα του Ολυμπιακού. Στο 13' ο Γκούρμα μόνος προ κενής εστίας έκανε κακό πλασέ στέλνοντας τη μπάλα άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, στο 14' ο Νικολιάς έκανε το σουτ, ο τερματοφύλακας Μούζος απέκρουσε και στην επαναφορά ο Ιωάννου με νέο σουτ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
Το 0-2 δεν άργησε να έρθει. Στο 16' ο Κριστόμπαλ έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, έδωσε στον Ιωάννου και αυτός πάσαρε και πάλι στον Κριστόμπαλ, με τον Ισπανό να σκοράρει με πλασέ, σημειώνοντας το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού.
Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος του παιχνιδιού, ήταν συνεχώς στην επίθεση και έφτανε με χαρακτηριστική άνεση στην αντίπαλη περιοχή. Στο 17' η κεφαλιά του Ιωάννου μετά από μπαλιά του Γκούρμα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, για να γίνει στο 21' το 0-3. Ο Καρράς έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Γκούρμα, αυτός έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Βύζαντα και με ωραίο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα.
Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 27' μετά από συνδυασμό Μπρέσκα-Ιωάννου ο τελευταίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Μεγάλη ευκαιρία έχασε στο 31' ο Νικολιάς να κάνει το 4-0 για τον Ολυμπιακό, σουτάροντας άουτ σε κενή εστία. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, στο 41' ο Γκούρμα πέτυχε το τέταρτο γκολ των «ερυθρολεύκων» με πλασέ, μετά από ωραία προσπάθεια των Ιωάννου-Μπρέσκα και γύρισμα του Σλοβάκου στον σκόρερ. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ο Ιωάννου σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα άουτ, μετά από πάσα του Μπρέσκα.
«Καταιγιστικός» και στο β' ημίχρονο ο Ολυμπιακός
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει πολύ καλό ποδόσφαιρο, με έξοχους συνδυασμούς και ωραίες προσπάθειες έφτασε το δείκτη του σκορ στο 8-0.
Οι «ερυθρόλευκοι» δεν απειλήθηκαν σε καμία περίπτωση από τον αντίπαλό τους, δεν έδειξαν κανένα έλεος και συνέτριψαν τον Βύζαντα. Στο 53' μετά από κάθετη μπαλιά του Καρίλ στον Μπρέσκα, ο Σλοβάκος μεσοεπιθετικός έκανε ωραία προσπάθεια, πάσαρε στον Γκούρμα, ο οποίος με πλασέ έγραψε το 0-5.
Ο Ολυμπιακός σε διάστημα πέντε λεπτών (63'-68) σημείωσε άλλα τρία τέρματα. Συγκεκριμένα, στο 63' μετά από ωραία προσπάθεια του Κόμνου από τα αριστερά ο Μπρέσκα με δυνατό σουτ έγραψε το 0-6, ενώ στο 66' ο Γκούρμα πέτυχε το 0-7, ύστερα από εξαιρετική προσπάθεια του Μπρέσκα από τα δεξιά. Στο 68' οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Καρίλ από τον Δελάρδα. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Μπρέσκα, γράφοντας το 0-8.
Στη συνέχεια ο Ντράγκαν Κοκότοβιτς πέρασε στο παιχνίδι τους νεαρούς Ζέρη και Μπόρα, δίνοντας την ευκαιρία να αγωνιστούν στο πρωτάθλημα. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε μετά το 0-8, με τους «ερυθρόλευκους» να κατεβάζουν ταχύτητα στο τελευταίο 20λεπτο.
Έτσι, ο Ολυμπιακός έκλεισε την κανονική περίοδο στην πρώτη θέση, έχοντας 56 βαθμούς και θα μπει στα πλέι οφ με έξι πόντους. Οι «ερυθρόλευκοι» παρά το γεγονός ότι είχε να αντιμετωπίσει μια ομάδα μικρής δυναμικότητας, έδειξαν έτοιμοι για τα πλέι οφ.
ΒΥΖΑΣ: Μούζος, Δελάρδας, Ταμπάκης, Μπελέρης, Κλάπης, Παπαδημητρίου, Μιχαλόπουλος, Κοντούλης, Λέκκας, Α. Μαζιώτης, Κολοκοτρώνης
ΟΛΥΜΠΑΚΟΣ Β.: Γεωργίου, Καρράς, Κόμνος (72' Ζέρης), Παπανικόλας, Κωστούλας, Πινδώνης, Κριστόμπαλ (72' Μπόρας), Μπέσκα, Νικολιάς (46' Καρίλ), Ιωάννου, Γκούρμα.
Σκόρερ: 7' Ιωάννου, 21', 41', 53', 66' Γκούρμα, 16' Κριστόμπαλ, 53', 68' πεν. Μπρέσκα
Διαιτητής: Σφακιανάκης (Αθηνών)
Βοηθοί: Δανέζης, Κοσμάς (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Ζαραβινός (Αθηνών)
πηγή: goalpost.gr