Σάββατο, 22 Μαρτίου 2014

''Στραβοπάτησε'' στο Μενίδι ο Ολυμπιακός Β., 0-0 με Αχαρναϊκό

Ένα βαθμό πήρε ο Ολυμπιακός Βόλου στο παιχνίδι με τον Αχαρναϊκό, που διεξήχθη σήμερα το απόγευμα στο δημοτικό στάδιο των Αχαρνών. Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν στο 0-0, διατήρησαν τη διαφορά των 10 βαθμών από τους Φωστήρα και Παναιγιάλειο που μοιράζονται την 4η θέση και εφόσον νικήσουν την τελευταία αγωνιστική τον Βύζαντα στα Μέγαρα, ότι...
...και να γίνει στα παιχνίδια της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου θα μπουν στα πλέι οφ με έξι βαθμούς.
Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό κατά διαστήματα, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ που θα τους έδινε τη νίκη, χωρίς όμως να το καταφέρουν. Το τελικό 0-0 κρίνεται δίκαιο, σε γενικές γραμμές.
Δυνατό παιχνίδι στο α' μέρος
Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός και στο πρώτο πεντάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν σε δύο περιπτώσεις το τέρμα του Παγούδη, όμως ο Γκούρμα και τις δύο φορές απέτυχε να σκοράρει. Η πρώτη ήταν στο 4' με κεφαλιά και η δεύτερη στο 5' με σουτ.
Δύο λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Αχαρναϊκού να φτάσει με αξιώσεις μπροστά από το τέρμα του Γεωργίου, με τον Ντε Πάουλα να σουτάρει και τον Γεωργίου να μπλοκάρει τη μπάλα. Στο 8' οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, με τον Γεωργίου να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ, στην κεφαλιά που επιχείρησε μέσα από την περιοχή ο Νεόφυτος.
Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό στα πρώτα 15λεπτά, καθώς στη συνέχεια οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου, με αρκετά λάθη τόσο από πλευράς Αχαρναϊκού, όσο και Ολυμπιακού Βόλου.
Οι γηπεδούχοι είχαν την ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως ουσία στο παιχνίδι τους. Στο διάστημα 20'-45' οι παίκτες του Αχαρναϊκού απείλησαν την εστία του Ολυμπιακού σε δύο περιπτώσεις, χωρίς όμως κάποια από αυτές τις ευκαιρίες να χαρακτηρίζεται ως κλασική. Στο 23' ο Ντε Πάουλα δεν έπιασε καλά το σουτ, με τη μπάλα να χτυπά στα σώματα των αμυντικών του Ολυμπιακού, ενώ στο 26' νέο σουτ του Ντε Πάουλα απομάκρυνε τον κίνδυνο ο Γεωργίου.
Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο τελευταίο 15λεπτο του πρώτου μέρους, όταν και είχε δύο καλές επιθετικές προσπάθειες. Συγκεκριμένα, στο 35' ο Μπρέσκα έκανε την παράλληλη σέντρα από τα δεξιά, δίχως ο Δεινόπαπας να προλάβει τη μπάλα και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 44' ο Κριστόμπαλ έβγαλε εξαιρετική μπαλιά για τον Δεινόπαπα, ο 25χρονος επιθετικός σούταρε με τον Παγούδη να μπλοκάρει τη μπάλα.
Μοιρασμένο το β' μέρος
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες δεν απέφυγαν τα λάθη στις μεταβιβάσεις στο χώρο της μεσαίας γραμμής, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να δημιουργηθούν καλές επιθετικές προσπάθειες στις αντίπαλες εστίες. Στο διάστημα 46'-60' το θέαμα ήταν μέτριο, για να... ξυπνήσουν οι 2000 περίπου θεατές στην εξέδρα στο 60' όταν ο Ιορδανίδης έπιασε το γυριστό σουτ, με τον Γεωργίου να πέφτει στη γωνία του και να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ, κρατώντας το μηδέν για την εστία του. Το κόρνερ εκτελέστηκε, ο Γουέλκαμ έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, το σουτ όμως που επιχείρησε πέρασε άουτ.
Στο τελευταίο ημίωρο τα λάθη ήταν αρκετά εκατέρωθεν, με τις φάσεις να είναι ελάχιστες μπροστά και στις δύο εστίες. Στο 73' ο Γιαλούσης έκανε τη σέντρα σουτ, με τον Παγούδη να μην αιφνιδιάζεται, ενώ στο 75' το σουτ του Μπρέσκα από πλάγια θέση μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Αχαρναϊκού.
Δύο λεπτά αργότερα, στο 77', ο Νεόφυτος εκμεταλλεύτηκε το λάθος που έγινε μεταξύ του Αρβανίτη και του Γεωργίου, μπήκε στη φάση, πλάσαρε, για να προλάβει ο Αρβανίτης με προβολή, διώχνοντας τη μπάλα, η οποία είχε κατεύθυνση προς την εστία.
Στο 88' το σου του Καπετάνου από το ύψος της μεγάλης περιοχής έφυγε έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παγούδη, για να χαθεί η ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ενώ στο 90' ο Γιαλούσης εκτέλεσε φάουλ με τη μπάλα να περνά έξω από τα δοκάρια του Αχαρναϊκού, στην τελευταία φάση του παιχνιδιού.
Μετά το τέλος του αγώνα ο Αρβανίτης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Μουρτζάκη.
ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ: Παγούδης, Μωϋσιάδης, Αθανασόπουλος, Ιορδανίδης, Νιάρος, Αθανασίου (57' Χριστόπουλος), Ντάλλας, Νεόφυτος, Παραράς, Ντε Πάουλα (77' Καλογερόπουλος), Γουέλκαμ (86' Μακρυγιάννης).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β: Γεωργίου, Γιαλούσης, Κατσιαρός, Μελίσσης, Αρβανίτης, Κριστόμπαλ, Ρόκας, Κατσίκης (80' Καπετάνος), Μπρέσκα, Δεινόπαπας (64' Νικολιάς), Γκούρμα