Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου 2013

Πρεμιέρα με τρίποντο για τη Νίκη, 0-2 τη Δόξα

Ομάδα με «Ο» κεφαλαίο η Νίκη Βόλου μπήκε με το δεξί και στο πρωτάθλημα και έδωσε υποσχέσεις για μεγάλα πράγματα φέτος. Οι «κυανόλευκοι» κυριάρχησαν από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό του αγώνα στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Δράμας και το 0-2 θα μπορούσε να ήταν ακόμα μεγαλύτερο, αν οι ποδοσφαιριστές της ήταν πιο ψύχραιμοι μπροστά στην εστία του Δαύκου.
Η Νίκη είναι πλέον φανερό πως έχει γίνει ομάδα ουσίας αφού η φιλοσοφία του Ανδρέα Πάτση «πρωταθλητές από το πρώτο λεπτό» έχει περάσει σε όλο το...
...ποδοσφαιρικό τμήμα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ισαάκ που οργίασε και σίγουρα θα τον θυμούνται για αρκετό καιρό οι Δοξαίοι ποδοσφαιριστές που ακόμα προσπαθούν να ανακόψουν τις επελάσεις του. Και τα δύο τέρματα προήλθαν από ασίστ του Ισπανού, με το πρώτο να έχει τελικό αποδέκτη τον Χρήστο Τζιώρα στο 14' και το δεύτερο να δίνει πάσα «πάρε βάλε» στον συμπατριώτη του, Ανιέτε στο 54'.
Τα καλύτερα για τη Νίκη απ' ότι φαίνεται έρχονται και όλοι στην κυανόλευκη ΠΑΕ περιμένουν τον κόσμο να δώσει δυναμικό «παρών» στο Πανθεσσαλικό με τον Τύρναβο ώστε να δώσει το πιο θερμό του χειροκρότημα σε παίκτες, τεχνική ηγεσία και διοίκηση για τις μέχρι τώρα επιτυχίες και να δώσει την κατάλληλη ώθηση ώστε η ομάδα να συνεχίσει στο δρόμο των επιτυχιών.
1ο ημίχρονο
Μεστή εμφάνιση της Νίκης στο 1ο ημίχρονο που κράτησε εύκολα μακριά από την εστία της τους "Δραμινούς" και όποτε της δόθηκε η ευκαιρία ξεδιπλώθηκε οργανωμένα στην επίθεση, έχοντας απολογισμό ένα γκολ (Τζιώρας 14') και ένα τετ α τετ (Ισαάκ 13'). Η μοναδική επίσκεψη της Δόξας στην εστία του Αποστολίδη ήταν το δοκάρι σε προβολή του Διαμαντόπουλου. Μετά το γκολ της Νίκης το παιχνίδι ισορρόπησε με την κατοχή της μπάλας να είναι μοιρασμένη 50-50%.
Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου:
13' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη. Ο Ισαάκ βρέθηκε ολομόναχος μπροστά από τον Δαύκο όμως το πλασέ του Ισπανού απέκρουσε με υπερένταση ο Δαύκος
14'ΓΚΟΛ για τη Νίκη. Ο Χρήστος Τζιώρας ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους στέλνοντας στους εφτά ουρανούς τους κυανόλευκους οπαδούς που βρίσκονται στη Δράμα. Την πάσα έκανε ο Ισαάκ με τον νεαρό επιθετικό της Νίκης να κάνει το Δόξα – Νίκη 0-1
17' Δοκάρι για τη Δόξα Δράμας μετά από προβολή του Διαμαντόπουλου
25' Συρτό σουτ του Διαμαντόπουλου έξω από τη μεγάλη περιοχή της Νίκης μπλόκαρε εύκολα ο Αποστολίδης
39' Τακουνάκι του Ανιέτε βγάζει τον Τζιώρα προ του Δαύκου με τον Κάσσο να δυσκολεύει τον επιθετικό της Νίκης και τον Δαύκο να αποσοβεί τον κίνδυνο
Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου:
54' ΓΚΟΛ για τη Νίκη. Ο Ισαάκ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έφτασε μπροστά από τον Δαύκο, έδωσε πάσα "πάρε βάλε" στον Ανιέτε με τον έτερο Ισπανό της Νίκης να κάνει ψύχραιμα το 0-2
69' Ο Κασσός έπιασε την καρφωτή κεφαλιά όμως ο Αποστολίδης εκτινάχθηκε στην αριστερή του γωνία στέλνοντας την μπάλα κόρνερ
77' Δυνατό σουτ του Μπέκα, στην αγκαλιά του Αποστολίδη η μπάλα
78' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη. Ο Μπακάλης βρέθηκε απέναντι από τον Δαύκο, με την μπάλα να καταλήγει άουτ στην προσπάθειά του να κρεμάσει τον Δαύκο
80' Ο Δαύκος αποτρέπει με σωτήρια επέμβαση το 0-3, μετά από εκτέλεση φάουλ του Σοϊλέδη
89' Δοκάρι για τη Νίκη μετά από σουτ του Σεϊμάν
Οι συνθέσεις του αγώνα Δόξα Δράμας-Νίκη Βόλου:
Δόξα Δράμας: Δαύκος, Στεργιανός, Θεοδωρέλης (63' Μουδούρογλου), Μιλένκοβιτς, Μπουτζίκος, Ρούτσης (46' Αμανατίδης), Λιαπάκης (74' Μπέκα), Βλασόπουλος, Κάσσος, Περπερίδης, Διαμαντόπουλος,
Νίκη Βόλου: Αποστολίδης, Μπακάλης, Ρεπετσάς, Σοϊλέδης, Ζουλιώτης, Γιώτας, Γέσιτς, Ακασού (46' Σεϊμάν), Ισαάκ (84' Μανουσάκης), Ανιέτε (80' Γκότοβος), Τζιώρας.
Κίτρινες: Μπουτζίκος - Ακασού, Σεϊμάν, Τζιώρας, Μπακάλης