Πέμπτη, 29 Αυγούστου 2013

Άρεσε κατά διαστήματα ο Ολυμπιακός Β. στη φιλική νίκη με 2-0 επί του Τυρνάβου

Νικηφόρο ήταν το φιλικό παιχνίδι που έδωσε σήμερα το απόγευμα ο Ολυμπιακός με αντίπαλο τον Τύρναβο στο ΕΑΚ του Βόλου. Στο πρώτο φιλικό μπροστά στους Βολιώτες φιλάθλους οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 2-0, παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, ενώ για πρώτη φορά (μετά το φιλικό με την ομάδα Κ20 του Ολυμπιακού Πειραιώς) η...
...άμυνα του Ολυμπιακού δεν δέχθηκε γκολ. Ο Γιώργος Βαζάκας παρέταξε τον Ολυμπιακό με σύστημα 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Σταυράκης, ο Καρράς κάλυψε το δεξί άκρο της άμυνας, ενώ ο Κατσιαρός έπαιξε ως αριστερός οπισθοφύλακας. Οι δύο κεντρικοί αμυντικοί ήταν οι Αρβανίτης και Κωστούλας. Οι Ρόκας και Πινδώνης αγωνίστηκαν ως αμυντικοί χαφ, ο Δεινόπαπας έπαιξε στη δεξιά πτέρυγα, ο Γενγκά στην αριστερή, ενώ ο Πόνσε κινούνταν πίσω από τον προωθημένο Γκέσιο.
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να είναι καλύτερος από τον Τύρναβο, να έχει τέσσερις τελικές προσπάθειες και ένα γκολ. Γενικά πάντως το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό, έγιναν πολλά λάθη εκατέρωθεν, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται κουρασμένες από την προετοιμασία. Έλλειψε η φρεσκάδα και από τις δύο ομάδες, με τους «ερυθρόλευκους» να ανεβάζουν τον ρυθμό τους μετά το 15'.
Στο 18' μονοκόμματο σουτ του Γενγκά ύστερα από σέντρα του Καρρά από τα δεξιά πέρασε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό συρτό σουτ του Γκέσιου, μετά από πάσα του Γενγκά έφυγε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ντάλλα.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και στο 33' ο Γενγκά με απευθείας χτύπημα φάουλ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Τυρνάβου, για να χαθεί σπουδαία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.
Το σκορ για τον Ολυμπιακό άνοιξε στο 36' ο Θανάσης Δεινόπαπας. Ο 25χρονος μεσοεπιθετικός με ωραία κεφαλιά μέσα από την περιοχή αξιοποίησε τη σέντρα του Κατσιαρού από τα αριστερά, γράφοντας το 1-0, που έμελλε να είναι και σκορ ημιχρόνου.
Σκόραρε ο νεαρός Ντινόπουλος
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιώργος Βαζάκας έκανε επτά αλλαγές, αφήνοντας στο παιχνίδι τους Σταυράκη, Κωστούλα, Αρβανίτη και Πινδώνη (αντικαταστάθηκαν στη συνέχεια).
Στο β' μέρος ο Ολυμπιακός διατήρησε μέχρι τα μέσα στο ημίχρονου το 4-2-3-1, καθώς στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν με σύστημα 4-1-4-1. Το βολιώτικο συγκρότημα κατάφερε να σημείωσε άλλο ένα γκολ με τον νεαρό Νίκο Ντινόπουλο στο 62', είχε κάποια διάστημα καλού ποδοσφαίρου, καθώς οι πολλές αλλαγές και από τις δύο ομάδες είχαν ως αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού.
Οι καλές επιθετικές προσπάθειες και από τις δύο ομάδες ήταν ελάχιστες, με τους Γιώργο Βαζάκα και Άγγελο Διγκόζη να βγάζουν χρήσιμα συμπεράσματα.
Σολ 50' σουτ του Μπρέσκα μέσα από την περιοχή βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων του Καραναστάση, ενώ από πλευράς Τυρνάβου ο Γεωργίου σούταρε άουτ στο 58' σε μια από τις λιγοστές επιθετικές προσπάθειες των φιλοξενουμένων.
Το 2-0 για τον Ολυμπιακό σημειώθηκε στο 62'. Ο Καπετάνος με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Μπρέσκα, ο Σλοβάκος ελίχθηκε ωραία μέσα στην περιοχή, άφησε τη μπάλα για τον Ντινόπουλο και ο νεαρός με πλασέ έγραψε το 2-0.
Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν μια «ανάσα» από το 3-0 στο 68'. Ο Κόμνος έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Κατσίκης μόνος από το ύψος της μικρής περιοχής σούταρε άουτ.
Στο τελευταίο τέταρτο ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε ασύνδετος και ο Τύρναβος είχε δύο καλές προσπάθειες για γκολ. Στο 72' ο Κουρτεσιώτης εκτέλεσε φάουλ με τη μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σταυράκη, ενώ στο 77' σουτ του Πούτα απέκρουσε ο Σταυράκης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Σταυράκης, Καρράς (46' Γιαλούσης), Κατσιαρός (46' Κόμνος), Κωστούλας (73' Μπόρας), Αρβανίτης (60' Ζέρης), Ρόκας (46' Καπετάνος), Πινδώνης (60' Κεσίδης, 78' Κολημήτρας), Δεινόπαπας (46' Μπρέσκα), Γενγκά (46' Ακόστα), Πόνσε (46' Κατσίκης), Γκέσιος (46' Ντινόπουλος).
ΤΥΡΝΑΒΟΣ: Ντάλλας (32' Καραναστάσης, 60' Πρίφτης), Σκούπρας (69' Σιάτρας), Κουρτεσιώτης, Τέλλος, Γκαλίτσιος (70' Μάγγος), Νταντίδης, Ντος Σάντος (85' Σουλιώτης), Σαχινίδης (75' Πούτας), Τσούκαλος (60' Ζιγκερίδης, 88' Δημουλιός), Βανγκέλι (46' Γεωργίου), Ευαγγέλου (57΄Καραγιάννης).