Τετάρτη, 28 Αυγούστου 2013

ΑΕ Διμηνίου - Νίκη Βόλου 0-4

«Η Νίκη Βόλου φέτος θα χτίσει τον κορμό της ομάδας που θα αγωνιστεί στη Super League», είχε πει ο πρόεδρος και μεγαλομέτοχος της βολιώτικης ΠΑΕ, Ανδρέας Πάτσης, στη συνέντευξή του στο Ξενοδοχείο «Valis» με την οποία ξεκίνησε η νέα χρονιά για τους «Βολιώτες» και σήμερα όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο του Διμηνίου είδαν αρκετούς από αυτούς που θα αποτελέσουν το μέλλον της Νίκης. Κορέτα και Ταΐρης έδωσαν δείγματα γραφής του ταλέντου τους, ενώ και οι υπόλοιποι παίκτες που είναι θεωρητικά οι αναπληρωματικοί...
...έδειξαν πως θα διεκδικήσουν επί ίσοις όροις μία θέση στην εντεκάδα, πονοκεφαλιάζοντας τον Παναγιώτη Τζαναβάρα. Μπορεί η ΑΕ Διμηνίου να είναι ομάδα της πρώτης τοπικής κατηγορίας όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε πως στο ίδιο γήπεδο αγωνίστηκε και η ΑΕΚ που ίδρωσε να πατάξει τους παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου.
Πως παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες
Με τους παίκτες που έχουν το λιγότερο χρόνο συμμετοχής στα πρώτα φιλικά, παρέταξε τη Νίκη Βόλου ο Παναγιώτης Τζαναβάρας στη σημερινή φιλική αναμέτρηση με την ΑΕ Διμηνίου. Ο τεχνικός των κυανολεύκων θέλησε να ξεκουράσει τους ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν στο μεγαλύτερο διάστημα με την ΑΕΚ και ταυτόχρονα να δώσει την ευκαιρία στους παίκτες που δεν έχουν πάρει παιχνίδια στα πόδια τους να «πάρουν» αγωνιστικά λεπτά.
Ο Ταΐρης κλήθηκε να υπερασπιστεί την εστία της ομάδας του, με τον Παπαδόπουλο να τοποθετείται στο αριστερό άκρο της άμυνας και τον Μπιτσάκο στο δεξί, Πατσατζόγλου και Γιώτας αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμα, Αναστασόπουλος και Πιτταράς στον άξονα, Χαρτσιάς στην αριστερή πτέρυγα της επίθεσης και Γεωργατζής στη δεξιά, με τους δύο παίκτες να αλλάζουν συχνά πυκνά πλευρές και τους Κορέτα, Τσίτα να αποτελούν τους επιθετικούς της Νίκης Βόλου.
Ο Στέφανος Ξηροφώτου επέλεξε τον Αβδελά κάτω από τα δοκάρια και τους Ταμπακόπουλο, Φέζο, Μιρέλ, Γκέρτσο, Κουτσογιάννη, Ασλάνογλου, Ζαρκάδα, Αναστασίου, Κ. Τσιουρέλη και Φιλατζικιώτη να αποτελούν τους υπόλοιπους δέκα παίκτες της εντεκάδας.
Μοιρασμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο για τις δύο ομάδες, με τη Νίκη να είναι όμως πιο ουσιαστική και παρότι αγωνίστηκε με τους θεωρητικά αναπληρωματικούς, υπήρχαν διαστήματα όπου η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανέστατη.
Μέτριο το πρώτο ημίχρονο
Η Νίκη σ' αυτό το ημίχρονο κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 5ο λεπτό με τον «δαιμόνιο» Κορέτα, που εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία των αμυντικών της ΑΕ Διμηνίου
και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Αβδελά, κάνοντας το 0-1. Στο υπόλοιπο χρονικό διάστημα μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ο αγώνας δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας με την μπάλα να παίζεται κυρίως στο χώρο του κέντρου και με λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.
Γκολ και θέαμα στο δεύτερο ημίχρονο
Το δεύτερο ημίχρονο είχε όλα όσα θέλουν να βλέπουν οι φίλαθλοι σ' έναν ποδοσφαιρικό αγώνα: Γκολ και Θέαμα. Ο Κορέτα φρόντισε να κάνει γκολ κάθε επαφή του με την μπάλα, κάνοντας το χατ τρικ, ενώ ο Ταΐρης δεν άφησε κανέναν παίκτη της ομάδας του Διμηνίου να στεφθεί σκόρερ αφού όποτε χρειάστηκε πρόσφερε θέαμα με εντυπωσιακές αποκρούσεις.
Η κλάση του Ισαάκ και το ωραίο τέλειωμα του Παπαδόπουλου ήταν ο λόγος που η Νίκη έκανε το τελικό 0-4 σκορπίζοντας πολλά χαμόγελα στους φίλους των κυανολεύκων που βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου του Διμηνίου.
Το φιλμ του αγώνα
1ο ημίχρονο:
3' Σέντρα του Παπαδόπουλου με τον Τσίτα να πιάνει το σουτ στην κίνηση αλλά την μπάλα να περνάει άουτ
5' ΓΚΟΛ για τη Νίκη. Ασυνεννοησία των αμυντικών της ΑΕ Διμηνίου εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο Κορέτα, ο οποίος κέρδισε την μπάλα και δεν δυσκολεύτηκε να τη στείλει στο βάθος της εστίας του Αβδελά, κάνοντας το 0-1
37' Κεφαλιά του Τσίτα από καλή θέση μέσα στην περιοχή της ομάδας του Διμηνίου, με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Αβδελά
2ο ημίχρονο:
56΄ ΓΚΟΛ για τη Νίκη. Ο Κορέτα διπλασίασε τα τέρματά του πλασάροντας όμορφα τον τερματοφύλακα της ΑΕ Διμηνίου, μετά από ωραία πάσα του Χαρτσιά.
58' Σωτήρια επέμβαση του Ταΐρη που με διπλή προσπάθεια αποσόβησε την παραβίαση της εστίας του μετά από σουτ του Κουτσογιάννη
61' ΓΚΟΛ για τη Νίκη. Ο Κορέτα κάνει τρία τα τέρματά του πλασάροντας από μέσα αριστερά και στην κλειστή γωνία του Αβδελά κάνοντας το ΑΕ Διμηνίου – Νίκη Βόλου 0-3
69' Ο Ταΐρης λέει «όχι» στον Μαυρίδη που επιχείρησε με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ να παραβιάσει την εστία του
70' Σουτ του Νούσια έξω από τη μεγάλη περιοχή πέρασε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Δημητρίεβιτς
75' ΓΚΟΛ για τη Νίκη. Ο Ισαάκ κατέβασε την μπάλα με το στήθος έδωσε πάσα «πάρε βάλε» στον Παπαδόπουλο, ο οποίος με δυνατό σουτ «εκτέλεσε» τον Αβδελά γράφοντας το 0-4
79' Ο Αβδελάς σώζει την εστία από πέμπτο γκολ αφού κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα μετά από καρφωτή κεφαλιά του Ακάσου
81' Παραλίγο ο Τσίτας να χρηστεί σκόρερ καθώς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση όμως το σουτ που επιχείρησε δεν είχε ευτυχή κατάληξη για τον ίδιο
84' Δοκάρι για την ΑΕ Διμηνίου με τον Νούσια να προσπαθεί να «κρεμάσει» τον Δημητρίεβιτς και την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Νίκης.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΑΕ Διμηνίου (Στ. Ξηροφώτου): Αβδελάς, Ταμπακόπουλος (60' Καραλόπουλος), Φέζο (80' Κανδύλας), Μιρέλ, Γκέρτσος,  Κουτσογιάννης (78' Κωσταράς), Ασλάνογλου (52' Μόσιος), Αναστασίου (57' Νούσιας), Ζαρκάδας (46' Μαυρίδης),  Κ. Τσιουρέλης (46' Σφακάς), Φιλατζικιώτης
Νίκη Βόλου (Π. Τζαναβάρας: Ταϊρης (72' Ντιμιτρίεβιτς), Μπιτσάκος, Πατσατζόγλου, Γιώτας (68' Μπακάλης), Παπαδόπουλος, Αναστασόπουλος, Πιτταράς (62' Ακάσου), Χαρτσιάς (79' Σικαλιάς), Γεωργατζής (60' Ισαάκ), Κορέτα, Τσίτας
Διαιτητής: Χαλβατζάκος
Βοηθοί: Μπέλου, Κουβάτα