Σάββατο, 29 Ιουνίου 2013

Νίκησαν τον Πρωτέα Άρτας και την ομάδα των Χανίων οι παμπαίδες του Κενταύρου Αγριάς

Αποδίδοντας για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι πολύ καλό Χάντμπολ, η ομάδα Παμπαίδων του Κενταύρου Αγριάς πέτυχε μεγάλη νίκη επί της ομάδας της Άρτας, στα πλαίσια του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Παμπαίδων Χάντμπολ. Οι νεαροί αθλητές του Γιάννη Αθανασαράκη πήραν από την αρχή του παιχνιδιού ελαφρύ προβάδισμα, το οποίο διεύρυναν με την λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο...
...Κένταυρος Αγριάς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό επιθετικά, ενώ είχε σε πολύ καλή μέρα τον τερματοφύλακα της ομάδας Καρατοσίδη ο οποίος είχε υψηλά ποσοστά επεμβάσεων, και έτσι έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη, που τους έφερε στη πρώτη θέση του Ν ομίλου. Κένταυρος Αγριάς – Γ.Σ. Χανίων 24 – 22 (10 – 13 ημίχρονο)
Στον απογευματινό αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 17η ως 20η, η ομάδα Παμπαίδων του Κενταύρου Αγριάς αντιμετώπισε την ομάδα του Γ.Σ. Χανίων, που είχε τερματίσει στην 2η θέση του Ο ομίλου. Το παιχνίδι έδειξε από την αρχή να είναι ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Ένα ξέσπασμα της ομάδας των Χανίων, στα τελευταία 5 λεπτά του ημιχρόνου, μετά και από τα λάθη στην επίθεση των νεαρών Κενταυριτών, έδωσε στα Χανιά πρωτοπορία στο σκορ με την λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κένταυρος για ακόμα ένα παιχνίδι στάθηκε πολύ καλά αμυντικά και σιγά – σιγά άρχιζε να ροκανίζει την διαφορά. Πέτυχε την ισοφάριση 6 λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού και μπήκε ξανά στην διεκδίκηση του παιχνιδιού. Εκεί μίλησε η ψυχή των νεαρών Κενταυριτών, οι οποίοι με πολύ καλή άμυνα και με τον Καρατοσίδη να αποκρούει τις επιθέσεις της ομάδας των Χανίων, πέτυχαν στα τελευταία λεπτά την μεγάλη ανατροπή και την νίκη επί μιας πολύ καλής και αξιόμαχης ομάδας.
Χθες Παρασκευή στις 9.15 το πρωί αγωνίστηκαν στο κλειστό του Ναυπλίου ο Κένταυρος με την ομάδα του Κορωπί για την 17η ή 18η θέση στην διοργάνωση. Σίγουρα όποιο και να είναι το αποτέλεσμα οι νεαροί αθλητές του Κενταύρου Αγριάς έχουν κάνει την μεγάλη ανατροπή, αφού μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες στην αρχή της διοργάνωσης, έχουν πετύχει το μεγάλο come back και διεκδικούν μια θέση στην Πανελλήνια κατάταξη καλύτερη από την περσινή 19η, που είχαν κατακτήσει στο Βόλο.