Κυριακή, 10 Μαρτίου 2013

Οι πιτσιρικάδες της ΑΠΟΒ και της Δάφνης δίδαξαν ποδόσφαιρο και ήθος

Ισοπαλία με το εντυπωσιακό σκορ 4 - 4, σημείωσε η ομάδα της Ακαδημίας Ποδοσφαίρου Βόλου με την αντίστοιχη ομάδα της Δάφνης Βόλου, στο γήπεδο του Φυτόκου, για την 7η αγωνιστική στην κατηγορία Μίνι Τζούνιορ (2002) στο πρωτάθλημα που διοργανώνει η Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Θεσσαλίας.Η ομάδα της Ακαδημίας Ποδοσφαίρου Βόλου (Ιάσων) ξεκίνησε αρκετά δυνατά στο παιχνίδι και...
...με οργανωμένες επιθέσεις προσπάθησε για την επίτευξη ενός γρήγορου τέρματος, αλλά κάποια λάθη στην άμυνα την έφεραν πίσω στο σκορ με 2-0. Στην συνέχεια ακολούθησαν συνεχείς επιθέσεις της Α.ΠΟ.Β. και σε κόρνερ που εκτελέστηκε από τον Μπαράκο, έγινε το 2-1 με κεφαλιά του Χουμπλή, ενώ λίγο αργότερα ήρθε η ισοφάριση με αυτογκόλ της ομάδας της Δάφνης. Η ισοπαλία δεν κράτησε πολύ, καθώς τα λάθη συνεχίστηκαν στην άμυνα της Α.ΠΟ.Β., με το ημίχρονο να τελειώνει 4-2 υπέρ της Δάφνης. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι νεαροί αθλητές της Ακαδημίας έχασαν αρκετές ευκαιρίες, καθώς πίεζαν για την ισοφάριση. Έτσι, ύστερα από κόρνερ του Μπαράκου έγινε το 4-3 με κεφαλιά του Χιώτη, ενώ ύστερα από νέο κόρνερ του Παπαδόπουλου και νέα κεφαλιά του Τσόχα έγινε και το 4-4.
Τελικά το παιχνίδι τελείωσε με το χορταστικό 4-4, με δραματικό όμως φινάλε, αφού ο Παπαδόπουλος της Α.ΠΟ.Β. απέκρουσε σωτήρια με κεφαλιά πάνω στην γραμμή, φάουλ του νεραού παίκτη της Δάφνης, ο Βασίλης Μπέας έχασε σημαντική ευκαιρία λίγα λεπτά πριν το τέλος και σχεδόν στην λήξη, το δοκάρι σταμάτησε κεραυνό του Άγγελου Παπαδόπουλου!
Αξίζει να σημειωθεί ότι οι νεαροί ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, παρά την ένταση του αγώνα, παρέδωσαν μαθήματα ήθους εντός του γηπέδου.
Το παρών στον αγώνα για την ομάδα της Α.ΠΟ.Β. απέναντι στην ομάδα της Δάφνης Βόλου έδωσαν οι έξης αθλητές-μαθητές : Παπαδόπουλος Άγγελος, Πινακάς Γιώργος, Αδάμ Αλέξανδρος, Μπαράκος Αποστόλης, Τσόχας Βασίλης, Χιώτης Γιώργος, Τσιουκαντάνας Παναγιώτης, Χουμπλής Ανέστης, Ντάγκαλος Τριαντάφυλλος, Μαρούδας Γιάννος, Πετσιμέρης Φοίβος, Τσιρογιάννης Βαλάντης, Μπέας Βασίλης και Καπουράνης Λευτέρης.