Κυριακή, 31 Μαρτίου 2013

Νίκη Βόλου-Καλλιθέα 3-1

...Εγώ εδώ και 'συ εκεί..*
Πολλοί μας θεώρησαν γραφικούς, όταν γράφαμε πως με το πρόγραμμα που έχει η Νίκη Βόλου, μπορεί να τερματίσει στην πρώτη τριάδα, απλώς κάνοντας τα αυτονόητα. Μετά τις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές, με Βύζα, Καλλιθέα εντός και Φωκικό, ΑΕΛ εκτός και με τη βολιώτικη ομάδα να έχει συγκεντρώσει 10 βαθμούς, αισθανόμαστε πλήρως δικαιωμένοι.
Η Νίκη Βόλου απόψε, με αντίπαλο την Καλλιθέα έκανε τα...
...αυτονόητα και πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς, που σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα των συνδιεκδικητών, μοιάζουν για πολλούς περισσότερους. Όσοι θεωρούσαν την Καλλιθέα εύκολο αντίπαλο, διαψεύστηκαν, αφού η αθηναϊκή ομάδα έδειξε πολλές επιθετικές αρετές και μπορούσε να προκαλέσει «ζημιά» στην αμυντική λειτουργία της Νίκης σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή του αγώνα. Ειδικά στα «στημένα» οι παίκτες του Λύσσανδρου Γεωργαμλή ήταν πολύ επικίνδυνοι και από μία τέτοια φάση προήλθε η ισοφάριση που «πάγωσε» προσωρινά το Πανθεσσαλικό.
Ο Απόστολος Χαραλαμπίδης αποδεικνύεται «λίρα» εκατό για τη Νίκη Βόλου, αφού ο ερχομός του έχει αλλάξει την εικόνα της ομάδας προς το καλύτερο και η διαχείριση του υλικού της, κρίνεται ιδανική.
Στη σημερινή αναμέτρηση ο κόουτς των κυανολεύκων, προτίμησε να παρατάξει την ίδια εντεκάδα που αγωνίστηκε και στο AEL FC ARENA, με Βούρα κάτω από τα δοκάρια, Ψιάνο και Κοντοδήμο στα δύο άκρα της άμυνας, Βέρτζο και Σαμαρά στο κέντρο της άμυνας, Ριζογιάννη και Πουρτουλίδη στον άξονα, Σκούφαλη και Παππά στις δύο πτέρυγες, Φλίγκο στην κορυφή της επίθεσης και τον Κυριάκο ακριβώς πίσω του σε ρόλο επιτελικού μέσου.
Η Νίκη Βόλου μπήκε ζεστά στο παιχνίδι και πίεσε την εστία του Μιχελή από το πρώτο λεπτό, χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει κλασική ευκαιρία στο πρώτο εικοσάλεπτο. Το πέναλτι του Αρβανίτη στον Πουρτουλίδη και η εύστοχη εκτέλεση από τον ίδιο, έκανε πολλούς να πιστέψουν πως ο αγώνας είχε τελειώσει και το μόνο που απέμενε ήταν να δούμε το τελικό σκορ.
Οι παίκτες της Νίκης σπατάλησαν άσκοπα τα επόμενα λεπτά που έδειχναν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο και έδωσαν το δικαίωμα στους αντιπάλους τους, να πιστέψουν πως μπορούν να πάρουν κάτι περισσότερο από το παιχνίδι. Έτσι μετά από μία προειδοποίηση που έλαβε η άμυνα της Νίκης από κεφαλιά του Χατζόπουλου, ήρθε το γκολ της ισοφάρισης με κεφαλιά του Ατματζίδη στο 37' παγώνοντας το Πανθεσσαλικό και στέλνοντας τις ομάδες στα αποδυτήρια με διαφορετική ψυχολογία.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη ήταν μία κλάση ανώτερη, τόσο από την Καλλιθέα, όσο και από τη Νίκη του πρώτου ημιχρόνου. Αιτία ήταν ο Άλαν Λαλίν, που πέρασε στη θέση του Σκούφαλη με την έναρξη της επανάληψης, δίνοντας φαντασία στο παιχνίδι της και παρέα με τον Χάρη Παππά, που θυμίζει τον παίκτη που θαυμάζαμε στο παρελθόν, έκαναν τους παίκτες της Καλλιθέας να ψάχνουν το τόπι.
Έτσι το δεύτερο και το τρίτο γκολ ήταν θέμα χρόνου, ενώ αν ο επόπτης δεν έκανε το ...ανθρώπινο λάθος να ακυρώσει κι ένα καθαρό, κατά την άποψή μας, γκολ του Φλίγκου το σκορ θα ήταν ακόμα μεγαλύτερο.
Οι παίκτες του Απόστολου Χαραλαμπίδη στο τέλος αποθεώθηκαν από τους τυχερούς φίλους της Νίκης και του ποδοσφαίρου, που επέλεξαν το Πανθεσσαλικό, για να περάσουν το απόγευμά τους, απολαμβάνοντας ποδόσφαιρο αξιώσεων, από δύο ομάδες που δεν θυσιάζουν το θέαμα για τη σκοπιμότητα.
Οι φίλοι της Νίκης που για οποιοδήποτε λόγο δεν προτιμούν τις εξέδρες του Πανθεσσαλικού, όταν η αγαπημένη τους ομάδα αγωνίζεται σ' αυτό, είναι βέβαιο πως μπορεί να χαρούν τον προορισμό αλλά θα έχουν χάσει το πιο όμορφο ταξίδι.
To φιλμ του αγώνα:
4' Πρώτη καλή φάση για τη Νίκη Βόλου με τον Παππά να επιχειρεί σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τη μπάλα να βρίσκει σε πόδια αμυντικών της Καλλιθέας και να καταλήγει κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους κυανόλευκους
17' Ο Ντακόλ έχασε καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ όταν βρέθηκε απέναντι από τον Βούρα και από πλάγια θέση, με τον Βραζιλιάνο να προτιμάει να δώσει πάσα και τον Ηλία Βούρα να μπλοκάρει με μπλοζόν
18' Σέντρα του Κοντοδήμου από αριστερά, σουτ του Παππά από τη μικρή περιοχή με τη μπάλα να αποκρούεται
19' ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Αρβανίδης ανέτρεψε τον Πουρτουλίδη με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα.
20' ΓΚΟΛ για τη Νίκη. O Πουρτουλίδης εκτέλεσε το πέναλτι και με όμορφο σουτ στο δεξιό γάμα της εστίας του Μιχελή έκανε το Νίκη Βόλου - Καλλιθέα 1-0
37' ΓΚΟΛ για την Καλλιθέα. Ο Ατματζίδης εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, την κεφαλιά πήρε ο Φερέιρα και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Βούρα
42' Καλή ευκαιρία για τη Νίκη με τον Παππά να δέχεται τη μπάλα στην περιοχή της Καλλιθέας όμως το σουτ που επιχείρησε με το αριστερό πέρασε άουτ
52' Μετά το κόρνερ του Κυριάκου η μπάλα έφτασε συστημένη στο κεφάλι του Βέρτζου όμως την κεφαλιά που επιχείρησε ο αμυντικός της Νίκης μπλόκαρε εύκολα ο Μιχελής
54' Ακυρώνεται κανονικό γκολ της Νίκης. Ο Παππάς έβγαλε τον Λαλίν απέναντι από τον Μιχελή, αυτός έστρωσε με το στήθος στον Φλίγκο, ο οποίος σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Κι ενώ όλο το γήπεδο πανηγύριζε, ο επόπτης σήκωσε τη σημαία!
58' ΓΚΟΛ για τη Νίκη. Ο Λαλίν από το ύψος της μικρής περιοχής "σκότωσε" τον Μιχελή με βολ πλανέ, αλλά Ετό, μετά από στρώσιμο του Βέρτζου
72' ΓΚΟΛ για τη Νίκη. Μετά από όμορφη συνεργασία Παππά και Λαλίν οι οποίοι έκρυψαν τη μπάλα, ο τελευταίος έδωσε πάσα πάρε βάλε στον Φλίγκο, που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει τρία τα τέρματα για την ομάδα του
87' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Καλλιθέα με τη μπάλα να σταματάει μία στο δοκάρι και μία να σώζει ο Βούρας με εντυπωσιακή απόκρουση, σε διαδοχικές κεφαλιές του Ατματζίδη και του Χατζόπουλου
Οι συνθέσεις:
Νίκη Βόλου: Βούρας, Ψιάνος, Κοντοδήμος, Βέρτζος, Σαμαράς, Ριζογιάννης, Πουρτουλίδης (79' Παπαδόπουλος), Κυριάκος (70' Χατζής), Σκούφαλης (46' Λαλίν), Παππάς, Φλίγκος
Καλλιθέα: Μιχελής, Χατζόπουλος, Αρβανίτης, Ατματζίδης (59' Μαρουκάκης), Φαγιέ, Μουσταφίδης, Φερέιρα (69' Φουτσίνι), Κατσικογιάννης, Βιγιαρέχο, Τρεκαρίτσι (82' Σίλβα), Ντακόλ
Κίτρινες: Ψιάνος-Αρβανίτης, Φερέιρα
Διαιτητής: Χατζής (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Κασσαβέτης, Παστρωμάς
* για να μην υπάρξει παρεξήγηση, ο τίτλος δεν αναφέρεται σε ομάδες του Βόλου...