Κυριακή, 31 Μαρτίου 2013

Βέροια-Κέρκυρα 2-0

Η Βέροια με ένα αμφισβητούμενο πέναλτι στο 77' (Κόστλι) και ένα γκολ στις καθυστερήσεις (Ολαϊτάν) πήρε σημαντική νίκη επί της Κέρκυρας με 2-0.
Οι γηπεδούχοι πήραν αυτό που ζητούσαν απέναντι στους «Φαίακες» και με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφτασαν τους 30, αυξάνοντας τη διαφορά από τη ζώνη του υποβιβασμού στο...
...+4.
Η ομάδα του Δημήτρη Καλαΐτζίδη ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα από την αντίπαλό της, όμως δυσκολεύτηκε να βρει λύσεις μπροστά από την εστία του Αναστασόπουλου. Τελικώς στο 74' ο Κόστλι έπεσε στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Στάμου, με τον διαιτητή Δημητρόπουλο να υποδεικνύει πέναλτι δείχνοντας κόκκινη κάρτα στον παίκτη της Κέρκυρας. Ο Κόστλι ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Με παίκτη παραπάνω η Βέροια διαχειρίστηκε καλά το παιχνίδι και στο 91' έφτασε στην επίτευξη ενός ακόμη τέρματος με τον Ολαϊτάν να πλασάρει εύστοχα στο ένας με έναν τον Αναστασόπουλο, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.
Οι δύο ομάδες ολοκληρώσαν τον αγώνα με 9 παίκτες έκαστη και αυτό γιατί στις καθυστερήσεις επιδίωξαν και πήραν κόκκινες κάρτες οι Γεωργέας, Βενέτης και Γεωργιάδης προκειμένου να γλιτώσουν αγωνιστικές τιμωρίας, καθώς είχαν συμπληρώσει κίτρινες κάρτες.
Οι συνθέσεις:
Βέροια (Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Γεωργιάδης, Ορέστες, Αμαραντίδης, Τζημογιάννης, Καλογέρης (Καλτσάς 73'), Πέρεθ, Γεωργέας, Ολαϊτάν, Ιωάννου, Κόστλι (Μπερτέν 88').
Κέρκυρα (Παπακώστας): Αναστασόπουλος, Μπουκουβάλας, Βενέτης, Έντερ, Αγρίτης, Λεόν, Αθανασίου (Γιάντσης 81'), Στάμου, Τσοκάνης (Κυβελίδης 67'), Γκέσιος (Ηλιάδης 72'), Τσουμάνης.