Κυριακή, 24 Φεβρουαρίου 2013

Πύρασος-Αγία Παρασκευή 2-0

Με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Παναγιώτη Κοντοβά η ομάδα του Πύρασου κέρδισε 2-0 την Αγία Παρασκευή. Σε έναν αγώνα μονόλογο για τους ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων που όμως στάθηκαν άτυχοι στις τελικές προσπάθειες χάνοντας πολλές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ, ενώ η Αγία Παρασκευή δε δημιούργησε καμία ευκαιρία, παρά μόνο απείλησε με μερικές στημένες φάσεις προς το τέλος όταν το σκορ ήταν ακόμη στο εύθραστο 1-0.
Οι κυριότερες...
...φάσεις
10ο λεπτό : ο Π. Κοντοβάς βγήκε σε θέση για γκολ, σούταρε αλλά η μπάλα σταμάτησε στο πόδι του Μαγκασιανού.
13ο λεπτό : σουτ του Κολώνη από καλή θέση έφυγε άουτ.
16ο λεπτό : από κάθετη του Χάνου, ο Γ. Κοντοβάς έστρωσε στον Κολώνη, το σουτ του οποίου έφυγε ψηλά άουτ.
32ο λεπτό : 1-0. Ο Π. Κοντοβάς κέρδισε πέναλτι από τον Μαγκασιανό και το εκτέλεσε ο ίδιος εύστοχα. Η πρώτη εκτέλεση κατέληξε γκολ, αλλά ο διαιτητής έδωσε επανάληψη, με τον επιθετικό μας να ευστοχεί ξανά ανοίγοντας το σκορ.
40ο λεπτό : σουτ στην κίνηση του Γιάννη Κοντοβά από καλή θέση έφυγε άουτ.
45ο λεπτό : νέο σουτ του Γ. Κοντοβά, εκτός μεγάλης περιοχής, έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.
52ο λεπτό : ανατροπή του Ασλάνογλου μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής συνεχίζει τη φάση και στη συνέχεια το σουτ του Τανάγια από καλή θέση και με κατεύθυνση προς το τέρμα έφυγε κόρνερ αφού η μπάλα βρήκε στο πόδι του Μαλακασιώτη.
59ο λεπτό : άλλες δύο ευκαιρίες για την ομάδα μας. Πρώτα σε σέντρα-σουτ του Γ. Κοντοβά παρενεβλήθη ο Δενελάβας αλλά δεν βρήκε σωστά την μπάλα και στη συνέχεια με κοντινή κεφαλιά ο ίδιος δεν βρήκε στόχο.
61ο λεπτό : μακρινό φάουλ του Τανάγια από πλάγια θέση απέκρουσε σε κόρνερ με το ένα χέρι ο Μαλλιαρός.
70ό λεπτό : ο Γεωργιάδης εκτέλεσε φάουλ και ο Μαλλιαρός άφησε την μπάλα να μπει γκολ, που δεν μέτρησε όμως αφού είχε δοθεί έμμεσο κι όχι άμεσο λάκτισμα.
72ο λεπτό : ο τερματοφύλακας της Αγίας Παρασκευής απέκρουσε με το πόδι κοντινό σουτ του Γιάννη Κοντοβά στην κίνηση.
76ο λεπτό : σουτ του Μαρμαρινού από μακριά  πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στην μοναδική επιθετική προσπάθεια των φιλοξενουμένων.
90ο λεπτό :2-0. Από σέντρα του Γεωργιάδη, ο Μαγκασιανός ανέτρεψε τον Χάνο και υποδείχθηκε πέναλτι. Ο Παναγιώτης Κοντοβάς ευστόχησε και πάλι διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.
Αξίζει να σημειωθεί πως ο Γιώργος Κολώνης έκανε ντεμπούτο με τη φανέλλα του Πυράσου, Ο Δημήτρης Στεφανής κάθισε στο πάγκο μετά από καιρό αλλά δεν χρειάστηκε να αγωνισθεί και ο Λεωνίδας Γκάγκας φόρεσε για πρώτη φορά το περιβραχιόνιο του αρχηγού.
Στο πρώτο πέναλτι ο προπονητής της Αγίας Παρασκευής διαμαρτυρήθηκε έντονα, παρότι η παράβαση έγινε στην αντίθετη πλευρά του γηπέδου, μετά δε την επίτευξη του γκολ καταφέρθηκε κατά του διαιτητή με ανεπίτρεπτες φράσεις με αποτέλεσμα την αποβολή του.
Συνθέσεις:
Πύρασος: Στούκας, Παρασκευόπουλος, Κυριάκος, Γκάγκας, Αποστολίδης, Γ. Κοντοβάς, Χάνος, Τανάγιας (76' Βαγγελάκος), Κολώνης (46' Ασλάνογλου), Δενελάβας (63' Γεωργιάδης), Π. Κοντοβάς.
Αγία Παρασκευή: Μαλλιαρός, Μαλακασιώτης, Μαγκασιανός, Σιγάλας, Μέτα (53' Αλεξούλης), Οικονόμου, Ζάχαρης (73' Βούκουτος), Χατζητρακόσιας, Μαρμαρινός, Μπούρντα, Καλοπίτας (63' Αγραφιώτης).