Κυριακή, 24 Φεβρουαρίου 2013

Φωκικός-Ολυμπιακός Βόλου 0-0

Δύο πολύτιμους βαθμούς άφησε στην Άμφισσα ο Ολυμπιακός Βόλου, μένοντας στο 0-0 με τον Φωκικό. Οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας τη συμπαράσταση εκατοντάδων φιλάθλων που μετέβησαν στην πρωτεύουσα της Φωκίδας δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, απέναντι σε μια σκληρή και δυνατή ομάδα.
Ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου του Φωκικού ήταν σε......πολύ άσχημη κατάσταση και επηρέασε τις κινήσεις των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων, ιδιαίτερα του Ολυμπιακού που μπήκαν στο ματς με αποκλειστικό στόχο τη νίκη.Με σύστημα 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Σάββας Παντελίδης. Ο Γκίτκος κάθισε κάτω από τα δοκάρια, με την τετράδα της άμυνας να αποτελούν οι Πετκάκης, Γόγολος, Κωστούλας και Κατσιαρός. Οι Τσιάτσιος και Ολίσε ήταν οι δύο αμυντικοί χαφ. Ο Μπρέσκα ξεκίνησε στη δεξιά πτέρυγα, ο Ανιέτε στην αριστερή, με τον Καπετάνο να παίζει πίσω από τον προωθημένο Ογκουνσότο.
Μέτριο ποιοτικά παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν μπορούσε ωστόσο, να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του Γεωργίου. Ο Φωκικός φρόντιζε να αμύνεται σωστά και να προσπαθεί να βρει διαδρόμους για να απειλήσει το τέρμα του Γκίτκου.
Ελάχιστες οι καλές επιθετικές προσπάθειες και από τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να χάνει σπουδαία ευκαιρία με τον Ογκουνσότο και ο Φωκικός με τον Λίτσο.
Ο Ολυμπιακός είχε την ατυχία να χάσει τον Ολίσε στο 38' λόγω τραυματισμού, γεγονός που επηρέασε την απόδοση της ομάδας στο χώρο της μεσαίας γραμμής.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά, είχε ευκαιρίες να πάρει τη νίκη, σαφώς περισσότερες από τον Φωκικό, δεν μπόρεσε όμως να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα παίζοντας με τρεις επιθετικούς με την είσοδο και του Μπακαγιόκο στο παιχνίδι στο 65'.
Σε γενικές γραμμές, πάντως, ο Ολυμπιακός Βόλου είχε κακές επιλογές στο παιχνίδι του, αναπτυσσόταν ανορθόδοξα και αυτό του κόστισε.
Το φιλμ του αγώνα
24' φάουλ του Γκόμεζ η μπάλα έφυγε, χωρίς να ανησυχήσει ο Γκίτκος
28' μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Οκγουνσότο σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε ελάχιστα εκατοστά έξω από το αριστερό δοκάρι του Γεωργίου
34' σουτ του Καπετάνου μπλόκαρε ο Γεωργίου
38' μεγάλη ευκαιρία για τον Φωκικό. Ο Λίτσος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ, μόνος αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ.
43' σουτ του Ανιέτε μέσα από την περιοχή μπλόκαρε ο Γεωργίου
52' σουτ Κωστόπουλου από το ύψος της περιοχής η μπάλα πέρασε άουτ
53' μεγάλη ευκαιρία του Ογκουνσότο προ κενής εστίας πλάσαρε άουτ, μετά από μπαλιά του Ανιέτε.
59' Ο Καπετάνος εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρήκε το κεφάλι του Νάστου για να μπλοκάρει η μπάλα ο Γεωργίου.
75' Μετά από διώξιμο της μπάλας με τα πόδια από τον Γεωργίου, η μπάλα έφτασε στον Μπακαγιόκο, αυτός μέσα στην περιοχή πήγε να κάνει την ντρίπλα για να βρεθεί απέναντι από τον τερματοφύλακα του Φωκικού, για να προλάβει ο Παπαζούδης και να βγάλει τη μπάλα κόρνερ.
78' πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Γεωργίου έδιωξε τη μπάλα προ του Ογκουσότο, η μπάλα στρώθηκε στον Μπακαγιόκο, ο Ιβοριανός πλάσαρε και πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος του Φωκικού ο Λίτσος έδιωξε σωτήρια.
86' νέα μεγάλη ευκαιρία για Ολυμπιακό. Ο Στογιάνοφ έκανε το γέμισμα, ο Σολάκης έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, με τον Λίτσο να κοντράρει το σουτ του επιθετικού του Ολυμπιακού.
ΦΩΚΙΚΟΣ: Γεωργίου, Χαλούλος, Μαρτίνος, Παπαζούδης, Λίτσος, Κωστόπουλος, Αλμπέρτο, Γουόρντεν (90' Βαρντέν), Γκόμεζ (81' Λουκίνας), Νάστος, Ταμπάκης (66' Καραπέτσας)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β: Γκίτκος, Πετκάκης, Κατσιαρός, Γόγολος, Κωστούλας, Ολίσε, Τσιάτσιος (77' Στογιάνοφ), Μπρέσκα (39' λ.τ. Σολάκης), Καπετάνος, Ογκουνσότο, Ανιέτε (65' Μπακαγιόκο)
Κίτρινες: Ν' Γκουέμ, Γκόμεζ, Καραπέτσας-Γόγολος, Πετκάκης
Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)

ΠΗΓΗ: Goalpost.gr