Πέμπτη, 30 Αυγούστου 2012

Ρήγας-Νίκη 2-5

Όσοι βρέθηκαν σήμερα στις κερκίδες του Δημοτικού σταδίου του Βελεστίνου, είναι βέβαιο πως θα έφυγαν «γεμάτοι» ποδόσφαιρο. Οι ιδανικές καιρικές συνθήκες, ειδικά για τους φιλάθλους, σε συνάρτηση με το όμορφο ποδοσφαιρικό θέαμα που προσέφεραν οι δύο Μαγνησιώτικες ομάδες, δημιούργησαν τον ιδανικό συνδυασμό για τους φίλους του ποδοσφαίρου που αποφάσισαν να παρακολουθήσουν αυτήν την αναμέτρηση.
Εφτά γκολ, ακόμη περισσότερες ευκαιρίες, όμορφοι συνδυασμοί, καμία...
... σκοπιμότητα, μαγικές ενέργειες ποδοσφαιριστών, όμορφο ποδοσφαιρικό κλίμα στις κερκίδες με τους φιλάθλους και των δύο ομάδων να τραγουδάνε για την ομάδα τους χωρίς καμία διάθεση αντιπαλότητας, ήταν τα στοιχεία που κυριάρχησαν στο σημερινό παιχνίδι και πραγματικά έκαναν τους θεατές να αισθανθούν τυχεροί που πήραν την απόφαση να δώσουν το παρών σ' αυτόν τον φιλικό αγώνα.
Η ομάδα της Νίκης Β. με πολλές αλλαγές στην θεωρητικά βασική της εντεκάδα ξεκίνησε με τους: Καρακούτση, Τζανετόπουλο, Μκρτσιαν, Ψιάνο, Μήτση, Ριζογιάννη, Χάμο, Σούφλα, Γεωργατζή, Τάντιτς και Φλίγκο ενώ ο Ρήγας «κατέβασε» την θεωρητικά βασική του εντεκάδα που αποτελούταν από τους: Τσουμπέκο, Γουτούλη, Βουραζέρη, Σπαθή, Χατζηαθανασίου, Μπακάλη, Χατζή, Γούτσιο, Μπίκα, Ρηγίνο, Μιχολίτση.
Οι ομάδες μπήκαν με τον ίδιο αγωνιστικό προσανατολισμό στον αγωνιστικό χώρο και βασική τους επιδίωξη ήταν να πιέσουν την αντίπαλη ομάδα αρκετά ψηλά. Στα πρώτα λεπτά του αγώνα αυτό το κατάφερε καλύτερα η ομάδα του Βελεστίνου δυσκολεύοντας σε πολλές περιπτώσεις τους παίκτες της Νίκης να προωθήσουν τη μπάλα στην επίθεση.
Στο δίλεπτο 10'-12' το παιχνίδι πήρε «φωτιά» αφού μόλις σε διάστημα δύο λεπτών σημειώθηκαν δύο γκολ, ένα για την κάθε ομάδα.
Στο 11' ο Σπαθής σκόραρε με κεφαλιά για λογαριασμό του Ρήγα και ένα λεπτό αργότερα στο 12' ο Σούφλας απάντησε μετά από συρτή πάσα του Τάντιτς.
Από το σημείο εκείνο η Νίκη ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προτιμώντας την αριστερή της πτέρυγα, με πρωταγωνιστές τους Τάντιτς και Μήτση, πολλές φορές πλαγιοκοπούσε την άμυνα του Ρήγα.
Όμως παρά την υπεροχή των κυανόλευκων, στο 29' το γκολ πέτυχε ο Ρήγας, όταν ο Μιχολίτσης με όμορφη πάσα έβγαλε τετ α τετ τον Ρηγίνη που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Καρακούτση.
Στο 33' η Νίκη έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει όταν η κεφαλιά του Φλίγκου αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Τσουμπέκο.
Στο 36' θα γινόμασταν μάρτυρες ενός εκπληκτικού γκολ από τον Κώστα Φλίγκο αφού το ανάποδο ψαλίδι που επιχείρησε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του τερματοφύλακα του Ρήγα. Στο γύρισμα, το ριμπάουντ πήρε ο Γεωργατζής ο οποίος άνοιξε λογαριασμό με την ομάδα της Νίκης αφότου χρίστηκε επαγγελματίας.
Το 2-2 παρέμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου αν και η ομάδα της Νίκης είχε ακόμη τέσσερις ευκαιρίες για να σκοράρει:
Στο 36' όμορφο σουτ του Μήτση δεν βρήκε στόχο,
Στο 38' κεφαλιά ψαράκι του Φλίγκου πέρασε μόλις άουτ,
Στο 45' δυνατό σουτ του Ψιάνου κατέληξε άουτ,
ενώ,την ίδια κατάληξη είχε όμορφο σουτ του Τάντις στο 46'.
Το δεύτερο ημίχρονο επεφύλασσε στους φιλάθλους ακόμη περισσότερο θέαμα παρά τις πολλές αλλαγές και των δύο ομάδων.
Η Νίκη Β., χρησιμοποίησε σχεδόν όλους τους ποδοσφαιριστές που υπήρχαν στον πάγκο και μάλιστα στο 80' όταν χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά ο Δημήτρης Σαμαράς, στον αγωνιστικό χώρο δεν υπήρχε κανείς από τους παίκτες του πρώτου ημιχρόνου.
Και από την πλευρά του Ρήγα υπήρξαν πολλές αλλαγές και μάλιστα στο παιχνίδι πήραν το βάπτισμα του πυρός και αρκετοί νεαροί ποδοσφαιριστές.
Ο ρυθμός και διάθεση δεν άλλαξαν κι έτσι στο 55' ο Τάντιτς αφού απέφυγε όμορφα έναν αμυντικό και από θέση σέντερ φορ έκανε εύκολα το 3-2.
Στο 70' παραλίγο ο Λαζαρίδης να σημειώσει το τέταρτο γκολ για την ομάδα της Νίκης όταν η κεφαλιά του, πέρασε για λίγα εκατοστά άουτ.
Στο 71' πρώτο λεπτό είχαμε μία φάση που ξεσήκωσε για ακόμη φορά την κερκίδα και τους ανάγκασε να χειροκροτήσουν παρατεταμένα παρά το ότι δεν σημειώθηκε γκολ. Ο Οουέλιγκτον στόπαρε με το στήθος και με μία βραζιλιάνικη ενέργεια, ανάποδο ψαλιδάκι, έστειλε την μπάλα στα χέρια του Τσουμπέκου.
Οι παίκτες της Νίκης συνέχισαν να συνδυάζονται και να βρίσκονται σε θέση για γκολ και στο 75' ήταν η σειρά του Καρατζά να επιχειρήσει καλό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή το οποίο κατέληξε άουτ.
Τρία λεπτά αργότερα σουτ αυτή τη φορά του Αργύρη απέκρουσε ο Τσουμπέκος.
Το 4-2 σημειώθηκε από κεφαλιά του Χολέβα μετά από σέντρα-φάουλ του Κυριάκου, στο 84'.
Το σκορ διαμορφώθηκε στο 5-2 ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα με τον Κυριάκο να ευστοχεί με ψύχραιμο πλασέ από ιδανική θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή του Ρήγα.
Η Νίκη Β., συνεχίζει να αποδίδει όμορφο ποδόσφαιρο και κάποια στοιχεία βελτιώνονται συνεχώς. Αυτό που είδαμε αρκετές φορές σήμερα ήταν οι πολλοί και όμορφοι συνδυασμοί και το γρήγορο passing game στην επίθεση και το συνεχές pressing ψηλά στην άμυνα του αντιπάλου.
Ο Τάκης Μπακάλης δεν χρειάζεται ιδιαίτερες συστάσεις στον φίλαθλο κόσμο της Μαγνησίας και σήμερα για ακόμη μία φορά θαυμάσαμε τη δουλειά του, με τη νεαρή μεν αλλά στιβαρή και ταλαντούχα ομάδα του